Bisiklet Sürücülerimiz - Trafik Forum

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Bisiklet Sürücülerimiz

Daha
3 yıl 8 ay önce #162 yazan admin
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Bisiklet Sürücülerimiz

Mehmet Yüksel

Ülkemizde de bisiklet kullanıcıları gittikçe artıyor. Güzel bisikletleri görüyoruz vitrinlerde. Bisiklet çocuklarımıza yaptığımız hediyelerden biri durumuna geldi artık. Doğum günü mü olur, mezuniyet hediyesi mi olur bisiklet dilek listelerimizde.

Esasen bunun yadırganacak bir yanı da yok. Bisiklet kullanmak bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de istenen bir şey. Hem çevre dostu ve hem de edinilmesi nispeten kolay ve ucuz.

Ama Türkiye bisiklet için henüz hazır değil. Bisiklet yollarımız var mı? Ben görmedim. Trafiğe çıkan bisikletli trafik kurallarına uymasını biliyor mu? Ben pek görmedim. Hatta bisiklet sürücülerinin herhangi bir kurala uyup uymayacaklarını bildiklerini de sanmıyorum.

Anayolda, hatta çevreyolu gibi hızlı bir yolda dahi yolun solundan araba sürücülerine doğru gelen bisikletli bile olabilir. Kask takmanın zorunlu olduğunu kim biliyor? Yedi yaşındaki de caddeye çıkıyor bisikletiyle, yetmiş yaşındaki de. Bisiklet kullanmada 11 yaşını bitirmiş olma şartı varmış, kimin umurunda.

Trafik keşmekeşine bisikletlilerin de dahil olması önlenemez, önlenmemeli de. Buna karşılık trafik altyapısı konusunda belediyelerimizin işbaşı yapmaları gerekir. Birçok belediyemiz hala geçen yüzyıllarda yaşamakta. 2013 yılına gelindiği nasıl fark edilecek veya ettirilecek, bilemiyorum.

30 adet büyükşehrimiz oldu. Bir şey değişecek mi? Önümüzdeki Mart ayında belediye başkanları yeniden seçilecek. Adaylara bir sormak gerekir: Bisiklet yolu diye bir yol gördüler mi? Yurt dışına gittiklerinde vitrinlere mi bakıyorlar, yoksa daha çok oralardaki kent yapılaşmasına mı?

Okullarda trafik dersleri var. Bisiklete binmesini bilmeyen öğretmenler mi veriyor trafik kurallarını? Oysa okullar gençlere bisikletle ilgili trafik kuralları öğretilecek yerler olabilir. Sürücü belgesi gerekmediğine göre sürücü kursuna gitmelerine gerek yok. Başka nasıl öğrenecekler onunla ilgili kuralları?

Belediyelerimizde trafikten sorumlu kişiler her yerde o işin uzmanları olmaktan çok uzaktalar. Umarım, büyükşehirlerde durum farklı olur. Büyükşehir olmada her ne kadar geciktikse de trafiği bilen kadrolar kurulması mümkün olacaktır. Çok yerde o kadrolara getirilenler “acemi nalbant” usulü mesleği sonradan öğreniyorlar veya hiç öğrenemiyorlar, bildiklerini sanıyorlar.

Trafik kazalarında orantılı olarak bisikletlilerin payının az oluşu yanıltıcı olabilir. Sadece az bir kısmı trafiğe çıkabiliyor. Araba sürücülerinin mutlak hakimiyeti ve çoğu yerde “canavar” durumuna gelmeleri herkesi olduğu gibi bisikletlileri de korkutuyor.

Sokaklarımızda daha çok bisiklet görebilmemiz altyapı ile mümkün olacaktır. “Sıra şimdi bisiklet yoluna mı geldi” demeyin.

Çok bile geciktik.

Trafikte Önce Siz Örnek Olun, Diğerlerinin Değiştiğini Göreceksiniz...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.375 saniye
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com