TRafik Eğitimi ve Bilgi Sitesi

karayollarinda akilli ulasimEmniyet yetkilileri, bayram tatilinde karayollarında, ''kara nokta'' diye tabir edilen kaza potansiyelinin yüksek olduğu yollarda daha dikkatli olmaları konusunda sürücüleri uyardı.

Türkiye'de, yılda ortalama 5 bin kişinin ölümüne, binlerce kişinin yaralanmasına yol açan trafik kazaları, bayramlarda diğer günlere oranla daha da artarak, bayramı acıya dönüştürebiliyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, geçen yıl 26-30 Kasım tarihleri arasındaki Kurban Bayramı tatilinde bin 353 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 81 kişi yaşamını yitirdi, 3 bin 105 kişi de yaralandı. Son 5 yılda ise Kurban Bayramlarında meydana gelen 8 bin 23 trafik kazasında 502 kişi hayatını kaybetti, 17 bin 175 kişi yaralandı. Son 5 yılda Ramazan Bayramlarında meydana gelen 6 bin 649 kazada 431 kişi öldü, 14 bin 116 kişi yaralandı.

9 günlük bayram tatilinde özellikle uzak mesafelere gidecek sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyaran emniyet yetkilileri, vatandaşlardan mecbur kalmadıkça kendi araçlarıyla yola çıkmamalarını, toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istedi. Yetkililer, arife günü ile bayramın son gününde trafik kazası sayısının arttığını belirterek, bu günlerde yola çıkacakların daha dikkatli olmasını önerdi.

Emniyet yetkililerine göre, kazaların yüzde 52'si 12.00 ile 16.00 saatleri arasında meydana geliyor. Kazaya karışan sürücülerin yüzde 62'si 26-45 yaş grubundaki kişiler. Geçen yıl Kurban Bayramında meydana gelen 60 ölümlü trafik kazasının 18'i yayaya çarpma, 16'sı yoldan çıkma, 6'sı yandan çarpma, 5'i arkadan çarpma, 6'sı karşılıklı çarpışma, 5'i sabit cisme çarpma ve 4'ü ise diğer şekillerde gerçekleşti.

Kazaların yüzde 29'u ''hızı yol ve hava şartlarına uydurmamak'' yüzde 21'i ''kavşak ve dönemeçlere yaklaşırken hızı azaltmamak'', yüzde 15'i ''doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapma'' yüzde 12'si ''arkadan çarpma'' ve yüzde 12'si de ''şerit ihlali yapma ve diğer'' kusurlardan meydana geldi.

-BU YOLLARA DİKKAT-

Yetkililer, karayollarında, ''kara nokta'' diye tabir edilen kaza potansiyelinin yüksek olduğu yollarda daha da dikkatli olmaları konusunda sürücüleri uyardı.

Karayolları Genel Müdürlüğünün internet sayfasında yer alan, bazılarında iyileştirme çalışması yapılan kaza kara noktaları ise şöyle:

-Gümüşhane-Bayburt yolunun Pirahmet kavşağı

-Yakakent-Samsun yolunun 2. kilometresi

-Çorum-Samsun yolunun Mecitözü 2. kavşağı

-Ankara-Kırıkkale devlet yolunun otoyol kavşağı

-Gerede-Samsun yolunun Karabük köprülü kavşağından sonraki 15 ve 23. kilometreleri

-Karasu kavşağı

-Hendek-Düzce yolunun 16. kilometresi

-Karamürsel-Altınova yolunun 5 ve 6. kilometreleri

-Pamukova-Bilecik yolunun 26, 27, 28, 30 ve 37. kilometreleri

-Bilecik-Bozüyük yolunun 24. kilometresi

-İzmir-Uşak ayrımı Kütahya yolunun 2 ve 4. kilometreleri

-İzmir-Uşak yolunun Anbarlar Kavşağı

-Uşak-Çivril yolunun 39. kilometresi

-Afyonkarahisar-Antalya yolunun Uluborlu kavşağı

-Polatlı-Ankara yolunun Haymana kavşağı

-İbradi-Manavgat yolunun Akseki kavşağı

-Gazipaşa-Anamur yolunun 38. kilometresi

-Anamur-Bozyazı yolunun 14. kilometresi

-Aydıncık-Silifke yolunun 2. kilometresi

-Derinkuyu-Gölcük yolunun 17. kilometresi

-Gürün-Pınarbaşı yolunun 3. kilometresi

-Gürün-Darende yolunun 31. kilometresi

-Malatya-Adıyaman yolunun 23. kilometresi

-Elazığ-Diyarbakır yolunun 7. kilometresi

-Bingöl-Muş yolunun 1. kilometresi

-Tatvan-Ahlat yolunun 7. kilometresi

-Batman-Hasankeyf yolunun 1. kilometresi

-Batman-Siirt yolunun Bağlıca kavşağı

-Hakkari-Çukurca yolunun Beytüşşebap yolu ayrımı kavşağı

-Hakkari merkez kavşağı

-Erzurum-Ağrı yolunun Nenehatun kavşağı

-Ağrı-Doğubeyazıt yolunun 2. kilometresi ve Ağrı merkez kavşağı

-SÜRÜCÜLERE ÖNERİLER-

Kendi araçları ile uzun yola çıkacak sürücüleri uyaran emniyet yetkilileri, vatandaşların direksiyona geçmeden önce iyi dinlenmeleri ve kesinlikle alkol almamaları gerektiğini bildirdi. Yola çıkacak araçların bakımlarının yapılmış olması gerektiğini ifade eden yetkililer, sürücülere şu tavsiyelerde bulundular:

''Araçta mutlaka zincir, çekme halatı, takoz bulundurulmalı. Sürücüler, sabırlı olmalı, kesinlikle hatalı sollama yapmamalı, öndeki aracı kesinlikle yakın takip etmemeli. Sürücüler, yolcukları süresince rehavet verecek ağır yemeklerden ve gazlı içeceklerden sakınmalı, ulaşım için trafiğin yoğun olduğu tatilin birinci ve son gününü tercih etmemeli. Sürücülerin ulaşacakları yere 40-50 kilometre kala kaza yapma riskinin artacağını dikkate almalı ve kesinlikle acele etmemeli. Araçlarda, zor durumlarda kullanılabilecek akü takviye kablosu, ilk yardım kiti ve ışıldak gibi malzemelere bulundurulmalı.''

-TRAFİK ÖNLEMLERİ-

Öte yandan, bayram tatili boyunca trafik polisleri karayollarında her 30 kilometreye bir ekip düşecek şekilde görevlendirilecek. Ayrıca, karayollarının önemli kavşak, geçit ve kesişme noktalarında sabit ekipler konuşlandırılacak.

Karayolu trafiğini denetim altına almak amacıyla Ankara-Eskişehir-Afyonkarahisar, Ankara-Konya-Aksaray ve Ankara-Bolu güzergahlarında merkezden görevlendirilen rütbeli personel tarafından havadan helikopter ile izleme ve denetleme yapılacak.

Terminallere giriş ve çıkış yapan bütün otobüslerin takografları, şoförünün alkol durumu, taşımacılık yetki belgeleri (korsan taşımacılık yapıp yapmadıkları), Zorunlu Mali Mesuliyet ve Zorunlu Ferdi Kaza Koltuk Sigortaları, şoförlerin sürücü belgeleri ve ceza puanları ile aracın fenni muayene durumu titizlikle kontrol edilecek, arıza ve eksikliklerin tespiti halinde gerekli yasal işlemler yapılacak. Ayrıca, karayolu güzergahlarında da otobüs ve minibüsler üzerindeki denetimlere ağırlık verilecek.

-RADARLI HIZ TESPİT EKİBİ SEYİR HALİNDE OLACAK-

Radarlı hız tespit ekipleri özellikle hızdan kaynaklanan kazaların yoğunlaştığı bölgelerde seyir halinde bulunacaklar ve başta hız ihlalleri olmak üzere hatalı sollama, yakın takip, kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri kullanımı gibi denetim konularına ağırlık verecek.

Özellikle gün batımı ve sabaha karşı yorgun, uykusuz ve dalgın araç kullandığı tespit edilen sürücüler uygun yerlerde konuşlanacak ekipler tarafından uyarılacak, gerektiğinde araçlarından inmeleri ve güzergah üzerindeki trafik kuruluşları da dahil olmak üzere, müsait yerlerde dinlenmeleri sağlanacak.

Sürücü ve yolcuların ön ve arka koltuklarda emniyet kemeri kullanmasına yönelik denetimlere ağırlık verilecek. Trafik denetim hizmetlerinde görevli personelin en az yüzde 10'u sivil ihbarlı denetimlerde görevlendirilecek. Bu personel kazaların neden ve sonuçlarında etkin olan hatalı sollama, yakın takip, kırmızı ışık ihlali, sürücülerin araç kullanırken cep telefonu kullanımı gibi kural ihlallerinin tespitini yaparak, güzergah üzerindeki çevirme ekiplerine bildirecek ve bu ekiplerce de gerekli cezai işlemler uygulanacak.

İki yönlü trafiğin kullanıldığı karayollarında, bayram tatilinin başlangıç ve bitiş günlerinde ve trafik yoğunluğunun önemli oranlarda arttığı tespit edilen yol kesimlerinde, gerek görülmesi halinde ağır tonajlı araçların (tır, kamyon, tanker gibi) uygun yerlerde kısa süreler ile trafik akımı normale dönünceye kadar bekletilmesi sağlanacak, daha sonra bu araçlar trafik yoğunluğu oluşturmayacak şekilde belli zaman aralıklarıyla trafiğe çıkarılacak.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com