Akıllı yayalar, trafikte büyük tehlike

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

Sürücülerin dalgınlığı için otomotiv üreticileri ve hatta teknoloji şirketleri çözümler ararken, Amerika’da yayaların dalgınlığı konuşuluyor.


Sürücüler için dikkat dağınıklığı Tasit.com’da sık sık ele aldığımız bir konu oldu. Bugün size trafiğin diğer tarafından seslenmek istiyoruz. Amerika, telefonlarına kilitlenmiş yayaların trafikte yarattığı tehlike için neler yapılabileceğini tartışıyor.

Yolda yürürken telefonla ilgilenmek tehlikeli

"Yürürken dikkatli olun, Facebook durum güncellemeniz bekleyebilir."

Sürücülerin dalgınlığı için otomotiv üreticileri ve hatta teknoloji şirketleri çözümler ararken, Amerika’da yayaların dalgınlığı konuşuluyor. 10 kişiden 9’unun akıllı telefon kullandığı ülkede, tüm kullanıcıların üçte ikisinden fazlası düzenli olarak telefonlarını, haberler mesajlar için kontrol ediyor. 2012 yılında Washington Üniversitesi, bir çok kavşakta bu amaçla yayaları gözlemiş ve 1.100 civarındaki yayanın %15’inden fazlasının kavşağa telefonlarına kilitlenmiş halde ilerlediği görülmüş.

Dalgın yürüyüş, hatta dalgın koşmak kornaya basan araçlar, bazen fark edilmeyen trafik ışıkları ile birleşince kazalar kaçınılmaz olabiliyor. Sürüş sırasında telefon kullanımı Dünya’nın bir çok yerinde zaten yasak, fakat yayaların telefon kullanımı için düzenleme getirmek o kadar basit bir iş değil.

Yayalara da ceza tartışılıyor

Amerika’da daha önce dalgın yürüyen yayalar için de ceza getirme önerisi yapıldı fakat kabul edilmedi. Konunun yasayla değil eğitimle çözüleceği düşünülüyor. Otomobil üreticileri de yaya ve bisikletli tanıma teknolojileri gibi alanlara yatırım yapmaya devam ediyorlar. Yine de Idaho’da kavşaklara ellerinde telefonlarıyla yürüyen yayalar 100 dolar ceza ödemek zorunda.

Dönüş yaparken hoparlörden yayalara bağıran otobüsler

Yayaları uyaracak hoparlörleriyle, belediye otobüsleri de seçim otobüsleri gibi olacak

Mart ayından bu yana, otobüslerin dalgın yayaları uyarabileceği farklı alarm sistemleri bazı pilot bölgelerde deneniyor. Yani hoparlörlerle dönüş yaparken “ Yayalar dikkat otobüs dönüyor!” diye bağıran veya LED ışıklarla donatılan otobüsler geliyor. Bakanlık 6 aylık projeye tam 400 bin dolar ayırmış.

Aynı sorun ülkemizde de mevcut. Fakat bizim gürültülü sokaklarımızda, hoparlörlerden bağıran bir çok çeşit araca alışkın yayalar için bu tür bir çözüm pek de işe yaramayacaktır.

Kaynak : http://www.tasit.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

340 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 15

Dün 83

Bu Hafta 568

Bu Ay 1032

Toplam 139923

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com