Çukurlarını kapatan asfalt geliştiriliyor!

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Hollanda'da asfaltı iletken hale getirip, indüksiyon ısıtma ile çukurlarını kendisi onarabilen yollar geliştiriyor. Üstelik sadece asfalt ile sınırlı kalmayacak!

Yollardaki çukurlar, sürüş ve araç konforunu olumsuz yönde etkilemesinin yanı sıra bakımsızlık karayollarında ölümlerin üçte birine neden olmaktadır. Hollanda’da bilim adamları, asfalt ve beton için kendi kendini tamir edebilen malzemeler üzerine çalışıyor.

Onarım kolaylığı sağlıyor
Asfaltın gözenekli yapısı gürültüyü absorbe ederek avantaj sağlıyor olsa da bu gözenekli yapı aynı zamanda çatlak ve çukurlara neden oluyor. Delft Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, kendi kendini iyileştiren asfalt üzerinde çalışıyor.

Malzemeyi iletken hale getirmek için çelik lifleri asfaltla karıştırıldı. Daha sonra büyük bir indüksiyon makinesi ile oluşturulan ısı çatlakların kapatılmasına yardımcı olur. Malzeme eklenmiş yeni asfalt, tamamen kendi kendini iyileştirici nitelik taşımaz ancak onarım kolaylığı sağlar.

Betonlar da kendi kendini onaracak
Kendiliğinden iyileşen asfalt Hollanda'daki 12 yolda test ediliyor. Normal asfalt yollar 7-10 yıl boyunca iyi durumda kalabiliyor. Kendi kendini iyileştiren asfaltın tipik asfalttan yüzde 25 daha pahalı olabileceği, ancak iki kat daha uzun ömürlü olacağı belirtiliyor.

Araştırma ekibi ayrıca betonun kendi kendine iyileşmesini sağlamak için bakterileri eklemeye çalışıyor. Bakteriler, çatlakları doldurmak için kalsiyum karbonat üretiyor. Ekip, bu bakterilerin doğada 200 yıldan fazla yaşayabileceğini ve bu sayede betonun ömrü boyunca süreceğini belirtiyor. Bilim adamları, insanlara zarar vermeyen malzemeleri bazı yapılara uyguladılar ve iyileştirmek çalışmalarını sürdürüyorlar.

Kaynak: ShiftDelete.Net

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com