Çukurlarını kapatan asfalt geliştiriliyor!

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

Hollanda'da asfaltı iletken hale getirip, indüksiyon ısıtma ile çukurlarını kendisi onarabilen yollar geliştiriyor. Üstelik sadece asfalt ile sınırlı kalmayacak!

Yollardaki çukurlar, sürüş ve araç konforunu olumsuz yönde etkilemesinin yanı sıra bakımsızlık karayollarında ölümlerin üçte birine neden olmaktadır. Hollanda’da bilim adamları, asfalt ve beton için kendi kendini tamir edebilen malzemeler üzerine çalışıyor.

Onarım kolaylığı sağlıyor
Asfaltın gözenekli yapısı gürültüyü absorbe ederek avantaj sağlıyor olsa da bu gözenekli yapı aynı zamanda çatlak ve çukurlara neden oluyor. Delft Teknoloji Üniversitesi araştırmacıları, kendi kendini iyileştiren asfalt üzerinde çalışıyor.

Malzemeyi iletken hale getirmek için çelik lifleri asfaltla karıştırıldı. Daha sonra büyük bir indüksiyon makinesi ile oluşturulan ısı çatlakların kapatılmasına yardımcı olur. Malzeme eklenmiş yeni asfalt, tamamen kendi kendini iyileştirici nitelik taşımaz ancak onarım kolaylığı sağlar.

Betonlar da kendi kendini onaracak
Kendiliğinden iyileşen asfalt Hollanda'daki 12 yolda test ediliyor. Normal asfalt yollar 7-10 yıl boyunca iyi durumda kalabiliyor. Kendi kendini iyileştiren asfaltın tipik asfalttan yüzde 25 daha pahalı olabileceği, ancak iki kat daha uzun ömürlü olacağı belirtiliyor.

Araştırma ekibi ayrıca betonun kendi kendine iyileşmesini sağlamak için bakterileri eklemeye çalışıyor. Bakteriler, çatlakları doldurmak için kalsiyum karbonat üretiyor. Ekip, bu bakterilerin doğada 200 yıldan fazla yaşayabileceğini ve bu sayede betonun ömrü boyunca süreceğini belirtiyor. Bilim adamları, insanlara zarar vermeyen malzemeleri bazı yapılara uyguladılar ve iyileştirmek çalışmalarını sürdürüyorlar.

Kaynak: ShiftDelete.Net

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

179 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 46

Dün 91

Bu Hafta 367

Bu Ay 1702

Toplam 125753

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com