İkinci el araçlarda son dönem türeyen dolandırıcılık yöntemleri

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

ikinci el alim satimİkinci el araç dolandırıcılığında, son dönemde sık rastlanan bazı yöntemlere karşı sizleri uyarmak istiyoruz. Tekrarlayan bu yöntemlerin aslında çözümleri de basit.  İkinci el araç alım satımında dolandırıcılar giderek daha da yaratıcı ve akla gelmeyen yöntemler geliştiriyorlar.

Şimdiden söyleyelim, amacımız bu yöntemleri teşvik etmek değil, araç alım satımı yapanları bu dolandırıcılık oyunlarına karşı uyarmak. İşte son dönemde en sık karşılaşılan oto dolandırıcılığı yöntemleri:

Arabayı satarken üstüne bir de para vermek
Arabayı satışa çıkardınız. Dolandırıcı muhakkak sizin satmayı tercih edeceğiniz rakamı teklif ediyor ve parayı transfer ediyor. Açıklamada da “Filanca plakalı aracın satış bedeli” yazıyor. Tam notere giderken cenazem var, acil durum var gibi kabul edeceğiniz bir beklenmedik durumla satışı kardeşim, kuzenim, akrabam dediği bir başkasına vermenizi istiyor. Para nasıl olsa geldi diye düşünüp devri yapıyorsunuz ve 3 gün sonra gelen ihtarla şok oluyorsunuz çünkü parayı yolladım satış olmadı, parayı iade et diyor. Savcılığa başvuruyorsunuz ve aracı devrettiğiniz adamla size para gönderen arasında en ufak bağ bulamıyorlar. Arabayı devralan da ben parayı elden verdim, bu da noter belgesi, araba benimdir diyor. Uçtu gitti araba.

Noterde anahtarı verip ne koparsam kar tekniği
Herşey tamam notere arabayı devralmaya gidiyorsunuz, yine bir son dakika acil durum icadıyla arabaya göre az miktar bir para istiyor örneğin 2 bin TL. Anahtarı da size veriyor ki gitmeden diyor nasılsa anahtar sende. Parayı cebe attığı gibi ortadan kayboluyor. Anahtar tabii yedek anahtar.

İnternet bankacılığı şaşırtmacası
Bu senaryoda gözünüzün önünde aracınız için internet bankacılığından havale yapılıyor. Fakat mutlaka EFT saati geçtikten sonra olmasına dikkat ediliyor. Siz parayı aldığınızı zannederken eft ertesi güne kadar gerçekleşmeyeceğinden hemen eft işlemini iptal ediyorlar.

Vekalet çıkarttırıp ortadan kaybolmak
Sözde alıcının veya bir tanıdğının adına vekalet çıkarttıktan sonra, fiyatta ve ödemede anlaştınız.İşte olay burdan sonra başlıyor. “Arabayı deneyeceğim”, “Para yatmamış başka banka şubesine gideceğim”, “Aracı servise götüreyim” gibi bahanelerle sizi ikna ediyorlar ve oyalıyorlar. Siz beklerken noter işlemleri gerçekleşiyor ve yeniden suret çıkarttırıp otomobili başka birine satıyorlar.

Noter aracılığıyla verilen vekaletnameleri, kesinlikle aracın parasını almadan alıcıya vermemelisiniz. Gidilecek yerlere mutlaka beraber gitmeli, ruhsatla-vekaletnameleri birlikte alıcılara vermemelisiniz.

Hasar kaydı olmayan ağır kazalı aracı yüksek fiyata satmak
Kaza yapmış araçları ucuza alıp, 45 gün içinde de tamir ettirip satışa çıkarıyorlar. Araç satıldığında da hasar kaydı ortaya çıkıyor. Bu senaryoda satışı yapanlar ortadan kaybolmuyor çünkü herşey usulüne uygun gerçekleşmiş oluyor. Noterde de rakamı düşük yazdırdılarsa ve kalanı da nakit ödediyseniz ekstra zarar etmiş oluyorsunuz. Bazı durumlarda sizden aracı daha ucuza yeniden satın alıp başka bir satışla yeniden kar elde ediyorlar. Burada aslında döngüyü başlatan, tam hasarlı araçların bedellerini sahiplerine ödedikten sonra satışa çıkaran sigorta şirketleri. Dolandırıcılar bu araçları yeniden dolaşıma sokmuş oluyor.

Kaparo dolandırıcılığı
Bu bir klasik olsa da hala geçerli olduğundan yer vermek istedik. Sadece kaparo koparmak için bu pazarda olan dolandırıcıların araba almak veya satmakla bir alakası yok aslında. Onların tek derdi türlü bahanelerle sizden bir ön ödeme koparıp ortadan kaybolmak. Bahaneler sürekli değişiyor fakat konu hep aynı. Eğer satıcı sizden kaparo istiyorsa başka bir ilana bakmanızı öneririz.

Bonus: Konteyner Mafyası
Son dönemde özellikle değerinden düşük satılan konteyner ilanlarında, ilanı veren dolandırıcılar, aracı niye aldığını sorunca iş için almıştım olmadı diyor. Niye ucuza satıyorsun derseniz uğraşmak istemediklerini söylüyorlar. Burada kilit nokta konteynerin her zaman farklı bir şehrin köyünde olması. Aynı ildeyseniz zaten daha başta sattım diyor. Başka şehirdeyseniz size uygun nakliye ayarlanıyor. Kaparo veriyorsunuz ve nakliye firması diye verilen telefonu aradığınızda da kimse çıkmıyor. Gitti kaparo. Hiçbir araç için hiçbir şartta kaparo vermeyin.

Kaynak: www.tasit.com

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

199 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 32

Dün 63

Bu Hafta 32

Bu Ay 1313

Toplam 82600

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com