İkinci El Araç Satışında Garanti Verme Zorunluluğu Getirildi!

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

İkinci el araç satışı hakkında yürürlüğe giren yeni yönetmelik ile birlikte artık ikinci el araç ticareti yapacak kişi ve işletmeler, yetki belgesi almak zorundalar. Ayrıca ikinci el araç ticareti yapanların araçlar için garanti sunması da zorunlu hale geldi.


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Ticareti Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayınlanarak resmi olarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre artık ikinci el araçlar için de garanti verilecek. Bununla birlikte ikinci el araç ticareti için ekspertiz raporu düzenlenecek ve bir takip sistemi kurulacak.

Yeni yönetmelik ile birlikte ikinci el araç ticareti yapacak kişilerin yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren en geç 6 ay içinde yetki belgesi alması gerekiyor. İkinci el araç ticareti için verilecek yetki belgeleri 5 yıl süreyle geçerli olacak ve yetki belgesi alacak kişilerde en az lise mezunu olması, mesleki yeterlilik belgesine sahip olması ve devletin güvenliğiyle anayasal düzene karşı suç işlememiş olması şartları aranacak.

Ayrıca ikinci el araç ticareti için yetki belgesi almaya başvuracak işletmelerde en az dört taşıtın kapladığı alan büyüklüğünde olması, teşhir alanının net yüksekliğinin en az üç metre olması, işletmenin mali sorumluluk sigortası yapılmış ve satışa sunduğu ikinci el motorlu kara taşıtları bu sigorta kapsamına alınmış olması şartları aranacak.

Yönetmeliğe göre artık ikinci el araç satışı sırasında ‘taşıt teslim belgesi’ düzenlenecek. Taşıt teslim belgesinin içinde aracın kilometre bilgilerinin yanı sıra boyalı ve değişen parçaları ile ilgili bilgiler de yer alacak. Ayrıca 8 yaşını aşmamış ve 160 bin kilometrenin altındaki araçlar için ekspertiz raporu alınacak.

Yeni yönetmelik, ikinci el araç ticareti gerçekleştiren işletmelerin 3 ay ya da 5 bin kilometre garanti vermesini zorunlu kılıyor. Bu süreçte araçta herhangi bir sorun yaşanması halinde işletme, 30 gün içinde onarımı yapıp aracı sahibine teslim etmekle yükümlü olacak. 8 yaşını ve 160 bin kilometreyi aşmış olan araçlar, istisnasız bir şekilde garanti kapsamına girmeyecek. Ayrıca taşıt teslim belgesi ve ekspertiz raporunda bulunan hasarlar da garanti kapsamı dışında satılacak.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğe  buradan ulaşabilrsiniz...

Kaynak:www.webtekno.com

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

564 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 39

Dün 66

Bu Hafta 39

Bu Ay 1035

Toplam 100563

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com