2014 yılında Dr. Gürsel Güzel’in önderliğinde kurulan bir ekiple elektrikli otomobil çalışmalarına başlayan GEN Otomobil, yeni modelini fuarda sergilenebilecek konuma getirdi. 5 kişilik ekiple kurulduktan sonra GEN1 adı verilen prototipini tamamlayan GEN Otomobil, ilk örneklerin ortaya çıkmasının ardından ekibini yetenekli mühendislerle genişleterek, büyümesine devam etmişti. Yaptığı yatırımları ilerleten şirket, ilk modelini geçtiğimiz gün fuarda tanıttı.

Kasası, motoru, iç tasarımı dahil olmak üzere her parçasının yerli olduğu belirtilen GEN TM-480, ziyaretçilerin de ilgisini çekti. İlk kez görücüye çıkan otomobil, özellikle tasarımıyla beğenilirken, GEN Otomobil’in farklı segmentlerde üç farklı modelle piyasalardaki yerini almaya hazırlandığı da söylenenler arasında yerini aldı.

Yerli otomobil üreticisi Dr. Gürsel Güzel, yaptıkları yerli otomobili ilk defa görücüye çıkardıklarını belirterek şunları söyledi: "İç tasarım, dış tasarım, mekanik tasarım bütün şasisi kaportası ve motoru yerli. Motor sürücü, elektronik donanımlar bütün kontrol üniteleri ve yazılımlar bize ait. Motor gücü 150 kw, beygir gücü karşılığı 203 beygir. 5 yıl içinde 6.5 milyon dolar AR-GE harcaması oldu. 6 ay sonra bile seri üretime başlanabilir. Bu sertifikasyon ve prosedür işlerinden dolayı 2-3 yılı bulabilir"

GEN TM-480 özellikleri
Motor gücü: 80 kW
Son hız: 160 km/saat
Aktarım: Tek oranlı redüktör ile 1 ileri ve 1 geri vites
Menzil: 400 km
Şarj süresi: Şehir şebekesi ile 8 saat, hızlı şarj ile 1 saat
GEN TM-480 fiyatı
Fuarda yapılan açıklamalar arasında GEN TM-480'nin fiyatı da yer aldı. GEN Otomobil, yaptığı açıklamayla 100 kilometrede sadece 10 liralık elektrik harcayan otomobilin fiyatıysa 200 bin lira olarak belirlendi.