1 Şubat 2020'den İtibaren İkinci El Otomobil Alım-Satımında Yeni Bir Dönem Başlıyor

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

Gidilen bir uygulama değişikliğiyle birlikte noterlerde, "güvenli ödeme sistemi"ne geçilecek. Bu sistem kapsamında ikinci el araç satışlarındaki araç bedeli, ilk olarak bir "emanet hesaba" aktarılacak. Noterlikteki işlemin tamamlanmasıyla da para, satıcının hesabına geçecek. Sabah saatlerinde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, 2020 yılının başlamasıyla birlikte bazı uygulamalarda değişikliğe gidildiğinden bahsetmiştik.

Şimdi bir kez daha yeni bir uygulama haberiyle karşınızdayız. Bu sefer hayata geçirilen yeni uygulama, noterlerde yapılacak işlemleri yakından ilgilendiriyor.

Noterlerin yaptığı işlemler arasında en yaygın olanı ikinci el otomobil satışları. İkinci el otomobil sektörü, Türkiye'de zaman zaman dolandırıcılıklarla da anılıyordu. Hal böyle olunca da yetkililer, yeni bir uygulamayı hayata geçirdiler. 1 Şubat 2020 itibarıyla hayatımıza girecek olan bu yeni uygulama vatandaşların dolandırılmasının önüne geçecek.

İkinci el araba satışlarında dolandırıcılık ortadan kalkıyor:

Noterler, mevcut düzen içerisinde ikinci el otomobillerin ödeme işlemlerine resmi olarak karışamıyorlardı. Ancak 1 Şubat 2020 itibarıyla hayatımıza girecek yeni uygulama kapsamında noterler "güvenli ödeme sistemi"ne sahip olacaklar. Böylelikle bir aracı satın alan vatandaş, ödemesini "emanet hesap" isimli bir havuza yapacak. Noterdeki satış işlemi tamamlandıktan sonra da satıcıya ait olan para, satıcının hesabına doğrudan ve güvenli olarak aktarılacak.

Güvenli ödeme sistemi, vatandaşlara çok ciddi bir güvenlik önlemi sağlamış olacak. Çünkü yeni sistem sayesinde noterdeki devir işlemi tamamlanmadan para, emanet hesaptan çıkamayacak. Böylelikle satıcının notere gelmeme veya satış işlemini gerçekleştirmeme gibi bir durumu ortadan kalkmış olacak. Ayrıca son anda anlaşamayan vatandaşlar, satışı iptal etmeye karar verdikleri anda paranın iadesi konusunda herhangi bir sorun yaşamamış olacaklar.

Aslına bakacak olursak Türkiye'deki noterlik sistemi, bir süredir büyük değişimler içerisinde. Kısa bir süre önce hayatımıza giren yeni bir uygulamayla birlikte de nöbetçi noterlik uygulamasına geçildi ve vatandaşlar, hafta sonları da noter işlemlerini halledebildiler. Alınan bu karar, vatandaşların işlerini ciddi anlamda kolaylaştırmıştı. Ancak noterlik sistemindeki yenilikler bunlarla da sınırlı değil.

Güvenli ödeme sistemiyle aynı anda başlayacak başka bir noterlik hizmeti ise kredi kartı ve banka kartıyla ödeme imkanı olacak. Yani vatandaşlar, 1 Şubat 2020 itibarıyla noterdeki işlemlerini kredi kartı veya banka kartları aracılığıyla yapabilecekler. Böylelikle Türkiye'de aktif olarak kullanılan kredi kartları, artık noterlerde de geçerli olmuş olacak.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

173 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 49

Dün 89

Bu Hafta 582

Bu Ay 363

Toplam 131154

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com