Tesla, Hacker Konulu Filmlere Taş Çıkaracak Bir Suçlama ile Karşı Karşıya

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

GreenTheOnly lakaplı beyaz şapkalı bir hacker, Tesla ile ilgili kafa karıştıran bir iddia ortaya attı. İnternet üzerinden ikinci el bir Tesla medya kontrol ünitesi satın aldığını söyleyen bilgisayar korsanı, ünitenin önceki sahibinin bilgilerine ulaştığını ifade etti.

Otomobil sektörünün en önemli isimlerinden bir tanesi hiç şüphesiz Tesla. Şirket, geliştirdiği elektrik motorlu araçlarla tüketicileri kendine hayran bırakmayı başarırken sektördeki diğer isimleri de doğrudan etkiliyor. Şimdiyse Tesla, yeni bir model ya da teknolojiden çok daha farklı bir konu ile gündeme geldi. Bir hacker tarafından ortaya atılan bir iddia, Tesla sahiplerini fazlasıyla tedirgin edebilir.

Tesla, piyasaya sürdüğü otomobil modellerini adeta bir kişisel asistan haline getiriyor. Araçlarında, otonom sürüş sistemlerine ek olarak pek çok dijital sistem ekleyen ve bu sistemlerle tüketicilerin hayatlarını kolaylaştıran Tesla, buna karşın müşterilerine ait kişisel verilerini çok da önemsemiyor gibi görünüyor. En azından beyaz şapkalı bir hackera göre durum böyle.

"GreenTheOnly" lakaplı beyaz şapkalı bir bilgisayar korsanı, eBay üzerinden ikinci el bir Tesla parçası aldı. Bilgisayar korsanının satın aldığı parça, Tesla sahiplerinin tüm bilgilerini içeren medya kontrol ünitesiydi. Bu ünite, tüketicilerin komutları üzerinden birilerini arama, e-postalara ulaşma, mesaj ve konumları izleyebilme, kayıtlı Wi-Fi şifrelerine erişme gibi işlemlerin yapıldığı ve kontrol edildiği bölümdü. İddiaya göre GreenTheOnly, satın aldığı ikinci el medya kontrol ünitesinden, ürünün eski sahibinin bilgilerine erişmeyi başardı.

Bilgisayar korsanının iddialarına göre Tesla, medya kontrol ünitesinde bulunan verileri şifrelemiyor. Üstelik bu ürünlerin ikinci el olarak satışa çıkarılması, ünitelerde yer alan bilgilerin sağlıklı bir şekilde silindiği anlamına gelmiyor. Hal böyle olunca da kullanıcıların verileri, ünite el değiştirdiğinde ünitenin yeni sahibi tarafından erişilebilir kılınıyor.
Tesla'nın tüm kullanıcı verilerini içeren medya kontrol ünitesi

Tesla

Tesla'nın kullanıcı verilerini şifrelememesi ve ürünler el değiştireceği zaman otomatik bir veri silme işlemi gerçekleştirmemesi tartışmaya açık bir konu. Bununla birlikte bir ürünü satacağını zaman içindeki verilerden kullanıcının da en az üretici kadar sorumlu olduğu bir aşikar. Sonuçta kullandığımız telefonu satarken içindeki verileri silmeyi unuttuğumuzda üreticileri değil kendimizi suçluyoruz.

Tesla, yaşanan olay nedeniyle herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak CNBC, bu konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalarda, GreenTheOnly lakaplı bilgisayar korsanının iddialarının ilk kez gündeme gelmediği, daha öncelerde de Tesla ile ilgili bazı güvenlik sorunlarının konuşulduğu belirtildi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

484 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 97

Dün 87

Bu Hafta 379

Bu Ay 379

Toplam 135991

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com