Yerli Otomobilin Bataryası İçin Yozgat'ta Kenevir Ekildi, Çalışmalar Başladı

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, pek çok alanda kullanımı olan kenevir üzerinde araştırma yaptıklarını, yerli otomobil bataryasında kenevirden faydalanacaklarını açıkladı. Ekimler yapıldı, çalışmalar başladı.
Yerli otomobil projesinde nihai sonuca ulaşmayı hedefleyen TOGG, elektrikli otomobil piyasasındaki iddialı markalardan birisi olmak istiyor. Bu nedenle araçların farklı aksamları için farklı şirketlerle ortaklık kuruluyor. Örneğin elektrikli motor konusunda piyasanın en iyilerinden olan Bosch ile anlaşma yapıldı.

Yerli otomobillerin bataryalarının ise Tükiye’de üretilmesi için çalışmalar sürüyor. Pek çok üniversite ve şirket, batarya üretimi için araştırma yapıyor. Bunlardan birisi de Yozgat Bozok Üniversitesi. Rektör Ahmet Karadağ, “Uzun ömürlü batarya üretiminde de kenevirden yararlanacağız. Yerli otomobilin bataryasının Bozok Üniversitesi'nden çıkmasını hedefliyoruz” açıklamasıyla dikkat çekti.

Rektörün açıklamalarına göre Yozgat merkez ve Boğazyılan ilçelerinde yerli ve yabancı olmak üzere 16 tür kenevir ekimi yapıldı. Üniversite bünyesinde kurulan Kenevir Araştırmaları Enstitüsü bünyesine yapılan çalışmalar ile bilim insanlarından oluşan 6 araştırma grubu kuruldu. Proje için 100’ün üzerinde akademisyen kenevir üzerine bilimsel çalışmalar yapmaya başladı.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ, "Hedefimiz mucizevi bir bitki olan kenevirin ekonomiye kazandırılmasını sağlamak. Cumhurbaşkanı'mızın yaklaşık 3 sene önce gündeme taşımış olduğu kenevirin değerlendirilmesi ile ilgili süreci Yozgat Bozok Üniversitesi, ihtisas üniversitesi olmasıyla birlikte başlatmış oldu.” dedi ve açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Kenevirin başta biyokütlesinin özellikle selüloz kısmını, biyoetanol üretimindeki bu biyoetanolün en az benzinli araçlarda yüzde 10 oranında kullanılma zorunluluğu var. Biyoetanol üretiminde de kenevirden yararlanacağız. Yeni nesil batarya dediğimiz süper kapasitörlerin üretiminde de kenevirin çok etkili olduğunu biliyoruz.

“Uzun ömürlü batarya üretiminde de kenevirden yararlanacağız. Aktif karbonla üretilen, süper kapasitörün, yani yeni nesil bataryanın şarj ömrünün uzun olduğu, yeni nesil bataryalara göre, en az 200 kat daha uzun ömürlü olduğu tespit edildi. Biz uzun vadeli çalışmalarımızda, yerli otomobilin bataryasının Yozgat Bozok Üniversitesi'nden çıkmasını hedefliyoruz. İnşallah hedefimiz bu çerçevede yerli otomobilimizin bataryasının Yozgat Bozok Üniversitesi'nden çıkması gibi bir çalışmanın gayreti içerisindeyiz. İnşallah bunu 2-3 sene içerisinde hayata geçireceğimizi düşünüyorum."

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

226 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 7

Dün 43

Bu Hafta 234

Bu Ay 1016

Toplam 151595

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com