Araştırmayla araçların içindeki en kirli bölgeler belirlendi

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

Otomobil Ic TemizlikPek çoğumuz araçlarımızı temiz tutmaya özen gösteriyoruz. Peki gözle göremediğimiz kirler ne durumda? Yapılan bir araştırma, en çok bakteri bulunan bölgeleri ortaya çıkarmış.

 

Yapılan yeni bir araştırmaya göre ortalama bir araç kabininin tuvaletlerden daha fazla bakteri barındırdığı belirlenmiş. En fazla bakterinin görüldüğü alan ise bagaj olmuş.

Scrap Car Comparison tarafından yapılan araştırmada, Aston Üniversitesi Biyolojik Bilimler Okulu'ndaki araştırmacılar görev aldı. Bu kapsamda halka açık iki tuvaletten ve beş farklı aracın çeşitli yerlerinden örnekler toplandı. Bu araçlardan bazıları eski olmakla birlikte bir tanesi sadece iki yaşındaydı.

Araştırmaya konu olan araçlarda dışkı bakterileri bulundu. Yukarıda söylediğimiz gibi en fazla bakterinin bulunduğu alan da bagaj kısmı oldu. Market alışverişi yaptığımızda, aldığımız yiyecekleri genelde bagaja koyuyoruz. Anlaşılan o ki bu alanın temizliğine daha fazla önem vermek gerekiyor.

Araç içerisindeki en kirli alanlar sırasıyla şöyle:

Bagaj: 1425 bakteri
Sürücü koltuğu: 649 bakteri
Vites topuzu: 407 bakteri
Arka koltuklar: 323 bakteri
Konsol: 317 bakteri
Direksiyon simidi: 146 bakteri


Araştırmayla araçların içindeki en kirli bölgeler belirlendiTam Boyutta Gör
Yukarıdaki sonuçlara göre bu bölgeler arasında en temiz yerlerden biri direksiyon simidi. Bu oldukça ilginç çünkü en sık temas edilen yerlerden biri olduğu için en kirli noktalardan biri olduğu düşünülür. Öte yandan araştırmacılar, bunun nedenini pandemi nedeniyle dezenfektan vb. şeyler kullanıyor olmamıza bağlıyor.

Araştırmaya konu olan bakteriler bizi doğrudan hasta edecek kadar tehlikeli değil. Özellikle sık sık ellerini yıkayanlar için. Ancak araştırmacılar, "kir sadece bizim gördüğümüz kadarıyla sınırlı değildir" diyor ve araç sahiplerinin temizliğe daha fazla önem göstermesinin hastalanma riskini de azaltacağını hatırlatıyor.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Kimler Online

354 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 37

Dün 75

Bu Hafta 518

Bu Ay 2470

Toplam 206831

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com