Menü Makaleleri

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

+ +
+ +
+ +

Trafik Eğitim CD

100trf egt cd

Trafik Personel Eğitimi, İlköğretim Öğrencileri, Bisiklet Sürücüleri Eğitimi, Otobüs, Kamyon, Servis Şoförleri Eğitimi, SRC Belgesi Eğitimi, devamını oku...

Sürücü Eğitim DVD

100dvdSürücü Kurslarında öğretmenlik yapanlar, Ehliyet almak isteyenler, Ehliyet sınavını bir seferde geçemeyenler, Trafik bilgim yetersiz diyenler, devamını oku...

Trafik ve Çevre Bilgisi CD

100soru cdTrafik ve Çevre Bilgisi Eğitimi sıralı konu anlatımlı hazırlanmış, video, resim ve animasyon destekli, MEB Müfredatına uygun özel olarak hazırlanmıştır, devamını oku...

Online Sınav CD

100soru cdEhliyet almak için hazırlananlar. Kitaptan okuyup anlamıyorum diyenler. M.E.B yaptığı birebir sınav soru sayısı ve zaman süreleri aynıdır. devamını oku...

Menü Makaleleri

https://www.sbm.org.tr/tr/Sayfalar/Anasayfa.aspx

95 oktan benzin, 97 oktan benzin, motorin, Eurodizel... Pompacının veya kendimizin dikkatsizliği sonucunda depoya yanlış yakıt doldurulduğunda ne yapılmalı?

Hatalı yakıt almak birçok sürücünün başına gelmiş olabilir. En azından yanlış yakıt alan bir tanıdığınız vardır. Otomobilinizin motoru için gerçekten de tehlikeli olabilecek bu hataya karşı neler yapılabileceğini araştırdık.

Motorin yerine benzin- Durum ne kadar kötü?
Eğer söz konusu motorlar com-mon-rail veya pompa-meme enjeksiyonluysa durum bayağı kötü demektir. Çünkü çok az miktarda benzin bile enjeksiyon pompasının yağlama tabakasına hasar verebiliyor. Yeni nesil dizel motora sahip bir otomobile benzin konulduğunda en kötü senaryo, motorun tamamen hasar görmesidir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için yanlış yakıtın depodan hemen boşaltılıp yakıt sisteminin tamamının temizlenmesi gerekiyor. Örneğin Golf I veya Golf II gibi eski nesil dizel motorlara sahip araçlar ise yaklaşık yüzde 30’a kadar benzini tolare edebiliyor.

Benzin yerine motorin – Ne yapılmalı?
Benzinli bir motora sahip bir otomobilin yakıt deposuna sadece yüzde 5’lik motorinin karışması bile size pahallıya patlayabilir. Bu hata motorun önemli parçalarına zarar vereceği gibi katalizatör de ciddi bir hasara uğrayacaktır. Hatayı fark etmediğinizde motor, öncelikle sarsıntılı ve düzensiz çalışmaya başlayacaktır. Böyle bir hata yapıldığında da tek çözüm, yakıt deposunu boşaltmak ve tüm yakıt sistemini temizlemek olacaktır.


95 oktan yerine 97 oktan – Avantajı var mı?

yakitDepoya daha kaliteli olan benzinle doldurmanın motora zarar vermeyeceği genel bir kanı olarak karşımıza çıkıyor. Zarar vermeyeceği kesin olmasına karşın bize sunacağı bir avantaj söz konusu olabilir mi sorusuna uzmanlar kısa ve net cevap veriyor: Yüksek oktanlı benzin bir taraftan yakıt tüketimini düşürürken diğer taraftan performans artırımı sağlayabilir. Eurodizel yerine standart dizel Yeni teknoloji dizel motorlar için tercihin Eurodizel olması tavsiye ediliyor. Fiyat açısından Eurodizel biraz daha pahallı olmasına karşın yıllık maddi getirisi olası bir hasar karşısında devede kulak sayılabilecek düzeyde. Aynı zamanda normal dizel yakıtın Eurodizele oranla daha fazla kükürt içermesi, enjektör pompasını direkt olarak etkiliyor. Bunun sonucunda turbo ünitesi ve motorda hasar görebilir.

Performans araçlarında kaç oktan kullanılmalı?
Yüksek performans sunan bu araç grubunda üreticiler belirli bir oktan seviyesini tavsiye edebiliyor: Genel olarak 97 veya 100 oktan. En çok dikkat edilmesi gereken husus ise, üreticilerin bu tavsiyeyi kendi ülkelerindeki yakıt kalitesine göre veriyor olmaları. Benzindeki rafinasyon işleminin ülkemizde farklı sonuçlar doğuruyor olması her zaman yüksek oktanlı yakıtın iyi sonuçlar vereceğini göstermeyebilir. Neticede 95 oktanlı bir yakıtın rafinasyon işlemi 97 veya 100 oktanlı rafinasyondan daha iyi olabileceği ihtimali de var. Rafinasyonu düşük benzinde supaplar vuruntu yapabilir. Vuruntu ise performans kaybını beraberinde getirirken motorda kurumun oluşmasına neden olup katalizatöre hatta elektronik sistemlere zarar verebilir.


Yanlış yakıt elektrik süpürgesiyle çekilebilir mi?
Olmaz olmaz demeyin. Herkesin başına gelebilir. Bir sürücünün başına gelenler aslında herkese ders olabilecek nitelikte. Aracına benzin alması gereken sürücü yanlışlıkla deposuna motorin doldurur. Hatasını fark edince aklına, benzin istasyonunda bulunan elektrikli süpürge gelir. Elektrikli süpürgeyi fişe takıp benzin deposunun kapağını açıp süpürgenin hortumunu depo girişine koyar. Buraya kadar her şey kulağa mantıklı geliyor. Aslına bakılırsa elektrikli süpürge, özellikle de güçlü bir ürünse, yakıtı çekmek için parlak bir fikir olabilir. Teorideki bu parlak fikir, pratikte ise gerçekten tehlikeli bir şekilde sonuçlanacaktır: Çalıştırmaya başladığında süpürge patlar ve alevler istasyonu sarar. Neyse ki sürücü ve istasyon görevlileri anında tepki vererek yangını söndürmeyi başarır ve olası büyük bir faciayı engellerler. Bu durum, maddi hasar göz ardı edilirse mutlu sonla bitti. Çünkü daha kötü senaryolar da yaşandı: Yaptığı hatayı elektrikli süpürgeyle değiştirmek isteyen bir sürücü, yakıtın alev almasıyla bir başka müşterinin ağır yaralanmasına neden oldu. Sonuç olarak hatalı yakıtı elektrik süpürgesiyle boşaltmaya çalışmak kesinlikle yapılmaması gereken çok tehlikeli bir işlemdir. Ufak bir kıvılcım bile kısa devreye neden olarak anında büyük bir yangına neden olur. Bir ıslak-kuru elektrik süpürgesiyle bunun denemesini bizzat yaptık. Sıvıya dayanıklı olmasına rağmen bu süpürge de ilk kıvılcımda patlayıp ortalığı ateşe verdi.


Bidonda yakıt ne kadar süre bekletilebilir?

İdeal şartlarda (bu iş için yapılmış bidonda, en fazla yüzde 90’ı dolu şekilde,yüksek sıcaklıklara maruz bırakmadan) saklanan benzinin ömrü en azından iki yıldır. Eğer söz konusu olan motorinse 6 ay içinde tüketilmesi gerekir. Dikkat isteyen diğer bir detay ise bidonun üstüne yakıtın koyulma tarihi ile yakıtın cinsinin yazılmasıdır.

Yakıt istasyonlarında başka hatalar yapılabilir mi?
Herkesin bildiği gibi benzin çok tehlikeli ve patlayıcı bir madde. Bundan dolayı yakıt istasyonlarında sigara içilmesi kesinlikle yasak. Bunun dışında istasyonda cep telefonu kullanılması da büyük tehlikelere yol açabiliyor: Elinizden bir şekilde düşen cep telefonun aküsü kıvılcım yaratabilir, pompadan yere damlayan benzin anında alev alabilir ve tüm istasyonu yakabilir.


SONUÇ
Günümüzde birçok yakıt istasyonunun yakıt pompalarının yer aldığı bölümlerde yakıtın cinsini gösteren ibareler yerine çeşitli reklamlar veya afişler bulunuyor. Bu yanlış hareketin en kısa sürede kanunen yasaklanması gerekir. Çünkü yakıt pompasının üzerinde o pompanın hangi yakıta sahip olduğu okunaklı bir şekilde yer almalı. Ancak bu sayede yanlış yakıt doldurma ihtimali zayıflayabilir. Bunun haricinde yanlış yakıt alma nedenleri düşürebilecek tedbirler de yok değil. Aracınızın iç depo kapağında kullanılması gereken yakıt türünün ibaresi bulunmasıda lehinize olacaktır. Eğer böyle bir ibare yok ise siz de takabilirsiniz.

kaynak:
http://www.autoshow.com.tr

Lastik Nedir ?
lastik3Lastik Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Lastik kauçuk kord bezi ve çelik teller ile çeşitli kimyasal maddelerin birleşiminden oluşan ve aracın yer ile temasını sağlayan tek ve önemli parçasıdır.
Lastik içerisine basılan hava vasıtası ile takılı olduğu aracın ve üzerindeki yükün taşınmasını sağlar.

SIRT : Lastiğin yer ile temas eden bölgesi.
OMUZ : Sırt ile yanağın birleştiği ve kalın kauçuktan yapılmış bölgesi.
YANAK : Lastiğin topuk ve omuz bölgesi arasında kalan, lastiğe esneklik sağlayan ve üzerinde markalama ve tanıtıcı bilgiler bulunan bölgesidir.
TOPUK : Lastiğin janta temas eden ve sıkıca bağlanmasını sağlayan bölgesidir.

Lastikte Hız Sınırı

Araç lastiğinin taşıyabileceği maksimum yükle yapabileceği en yüksek hız limitini belirtir.
Hız Sembolü J K L M N P Q R S T U H V W Y Z (*) Hız Limiti (km/saat)
100 110 120 130 140 150 160 170 180 190 200 210 240 270 300 240+
(*) Öteki hız endekslerinden farklı olarak ebat markalamasının içinde yer alır. Hız sınırı için ilgili üreticiye danışılmalıdır.


{gallery}resim/lastik/1{/gallery}

LASTİK PERFORMANSINI VE ÖMRÜNÜ ETKİLEYEN FAKTÖRLER
Hava Basıncı
Uygun olmayan hava basıncı ileride tamiri mümkün olmayacak hasarların yanı sıra, lastiğin düzensiz ve erken aşınmasına sebep olur. Hava basıncı lastik soğukken ölçülmeli ve mutlaka araç üreticilerinin belirlediği hava basıncı değerlerine uyulmalıdır
Rot Ayarı
Aracınızın mekanik ve süspansiyon sistemlerindeki aksaklıklar nedeni ile direksiyon ve araç yönü aynı olmayabilir. Ön düzen bozukluğu sadece lastiklerinizde ekonomik kayba neden olmakla kalmaz aynı zamanda aracınızın süspansiyon ve döner aksamına da zarar vererek zaman içerisinde yüksek mekanik tamir ve bakım masraflarına yol açar.
Balans Ayarı
Jant ve lastiğinizin uygun olarak eşlenmemesi hızlı sürüş esnasında zıplama, vuruntu, salgı, yalpa gibi konforsuzluklar hissetmenize neden olacaktır.
Rotasyon (Yer Değiştirme)
Lastiklerinizin, araçta takılı oldukları her değişik pozisyonda değişik aşınma hareketlerine maruz kaldıklarından, periyodik olarak yerlerinin değiştirilmesi ömürlerini artıracaktır.

Diş Derinliği

lastik1Sırt bölgesi lastiğinizin yola basan kısmıdır. Lastik eskidikçe çekiş azalır. Zamanla lastiğiniz üzerindeki desen aşınarak kullanılmaz seviyeye gelir. Diş derinliği 1.6mm'nin altına inmiş lastikleri kullanmak, can ve mal emniyeti bakımından tehlikeli olduğu gibi, bir çok ülkede kanunen de yasaktır.
Yük Miktarı ve Yükleme Biçimi
Araç üreticisinin belirlediği, araç taşıma kapasitesi (istiap hattı) üzerinde yüklemeler; lastiğin çabuk ısınmasına ; yanak,omuz ve topuk bölgelerinde arıza vermesine ve hızlı aşınmasına sebep olur.Dengesiz yüklemeler de lastik ömrü üzerinde olumsuz etki yapar.
Fren Ayarı
Fren sistemlerinizi araç üreticisinin tavsiye ettiği aralıklarla kontrol ettiriniz. Ayarsız frenler,lastiklerde düzensiz ve hızlı aşınmalarına neden olur. Ani ve sert frenlemelerde kuvvet dağılımı lastiğe göre farklı olacağından, blok tipi aşınma olması ihtimali artar.
Araç Kullanım Şartlarına Uygun Lastik Seçimi
Araç el kitabında belirtilen ebat ve kat muadilindeki lastikler kullanılmalıdır.
Araç Hızı
Araç kullanım hızı arttıkça lastiğin sıcaklığını yükselmesi sebebiyle sırt kauçuğu normale göre daha çok aşınma gösterir.
Lastik Eşlemeleri
Aracın tüm lastiklerinin aynı ebat ve yapıda olması gerekir. Aynı aks üzerinde farklı yapı, desen ve aşınmada lastik takılması halinde araç performansı olumsuz etkilendiği gibi lastik düzensiz ve hızlı aşınır.
Yol ve İklim Şartları
Düzgün olmayan yol yüzeylerinde ve sıcak yaz aylarında lastik normale göre daha çok aşınma gösterir.
Lastik Performansı ve Ömürleri
Bu faktörlere ilave olarak araç kullanıcısının sürüş ve fren kullanım alışkanlıkları ile aracın bakım seviyesi gibi diğer faktörlere de bağlı olarak değişiklikler gösterebilir.

TAVSİYELER

Bozuk satıhlarda yüksek hız yapmayın.
Uzun yola çıkarken ve araç yüklüyken hava basıncını 2 PSI artırın.
Stepne lastiğinizin basıncını da düzenli olarak kontrol edin.
Kışın diş derinliğinin 3 mm 'den az olması çekişi olumsuz etkiler.
Aracınızı uzun süre kullanmayacaksanız, aracınızı takoza alın.
Lastiğinizi parlatmak için petrol ürünleri içeren deterjan veya cilalar kullanmayın.
Lastiğinizi kaldırım kenarlarına ve sivri yüzeylere çarpmaktan kaçının.
Diş derinliği 1.6 mm ye düşen lastikleri mutlaka değiştirin.
Karlı ve buzlu yollarda lastiğinizin hava basıncını kesinlikle düşürmeyin.
Kullanmadığınız lastikleri şişirilmiş olarak depolamayın.
Supap kapaklarını kapalı tutun.
Su ve fırça kullanılarak yapılacak temizlik lastikteki kimyasalların koruyucu bir film tabakası oluşturmasına yardımcı olur.
Yurdun dört bir yanına dağılmış Lastik bayilerine lastiklerinizle ilgili tüm konularda danışabilirsiniz.
Aynı aks üzerindeki lastiklerdeki farklı hava basınçları, aracın düşük hava basınçlı lastik tarafına doğru çekmesine neden olur

GARANTİ KAPSAMI DIŞINDA KALAN HUSUSLAR
Taş, çivi, cam, metal ve benzeri cisimler nedeniyle hasarlanmış lastikler,
Hatalı ve kötü kullanım sonucu meydana gelen çarpma ve darbelerden kaynaklanan hasarlar,
Yoldaki kaldırım kasis, çukur, düşük banket ve benzeri dış etkenlerden dolayı meydana gelen hasarlar,
İç lastik(tube-type) takılması gereken lastiklerin, iç lastik takılmadan (tubeless) kullanılması nedeniyle meydana gelen hasarlar,
Dış lastik içerisine takılı iç lastik ve kolonun farklı marka olmasından kaynaklanan hasarlar,
Aracın istiap haddi üzerinde aşırı yükleme yapılması sonucu meydana gelen hasarlar,
Yanlış uygulamalardan ve araç mekaniğinden dolayı hasarlanmış lastikler,
Lastiklerin standardına uygun olmayan hava basıncı ile kullanılması sonucu meydana gelen hasarlar,
Yüksek hızlarda yapılan ani frenlemeler neticesinde meydana blok şeklindeki hasarlar,
Tamir edilmiş ve kaplama yapılmış lastikler,
Lastiğin janta takılması veya sökülmesi sırasında meydana gelen topuk kırılması ve benzeri hasarlar,
Lastiklerin, tüketiciler tarafından güneş altında uzun süre depolanması ve ozon üreten elektrik motoru ve benzeri cihazlara yakın olarak bulundurulması ile olabilecek yüzeysel ince çatlamalar.
http://www.obitet.gazi.edu.tr/Tdokuman/lastik1.htm alıntı yapılmıştır.

TRAFİK KAZASI İNCELEMESİ

Trafik kazası incelemesi, her polisin memuriyeti süresince yaptığı görevlerin en önemlilerinden biridir. Bir çok vatandaş için trafik kazaları kötü bir tecrübedir. Sivillerin hayatları boyunca polisle ilişkiye girmeleri belki de sadece trafik kazası sonucunda olacaktır. Böyle durumlarda polisin göstereceği davranışlar ve işindeki beceriklilik polisin halkın gözünde daha da sevilmesine sebebiyet verebilecektir.


Polis olarak sorumluluğunuz sadece rapor vermek değil ayrıca inceleme de yapmaktır. Trafik kazası ile karşılaştığınız zaman aşağıdaki soruların cevaplarını vermek mecburiyetindesiniz.

a) Ne oldu?

b) Nasıl oldu?

c) Niçin oldu ?

d) Yasal olarak kim sorumlu ?

Görevli memur olarak olay yerinde bulabileceğiniz de­lillerden bazı ipuçları elde etmeye çalışmalısınız.

Kaza Yeri

Kaza Yeri

Kazayı rapor etmek, tespit raporu veya tutanağı dü­zenlemek bir polisiye görevdir. Kaza tutanağı ise aşağı­daki bilgileri içermelidir.

a) Kaza şehrin neresinde oldu?

b) Ne zaman oldu?

c) Sürücü, yaralı, şahit ve sahipleri kim?

d) Nasıl bir araç kazaya karıştı?

e) Kazanın şiddeti?

Olay Yerine Geliş

l. Kazaya etki eden faktörler:

a) Sürücü hataları, (Dikkatsizlik, alkol, yorgunluk, ilaç etkisi ve hastalık durumları vb.)

b) Yayaların kusurları,

c) Yolcuların sürücü üzerindeki olumsuz etkileri,

d) Yol şartları,

Hava şartları,
1. Hava şartları,

2. Yatay ve düşey işaretlemeler,

3. Gece görüş engelleri, göz kamaşmaları,

4. Yol düzeyinin olumsuz şartları.

e) Taşıt faktörleri,

1. Lastiklerin durumu,

2. Amortisörler ve makaslar,

3. Frenler,

4. Motor ve diferansiyel arızaları,

5. Elektrik donanımına bağlı arızalar.


2. Aracınızı trafiği engellemeyecek şekilde güvenli bir yere park edin.


a) Geceleri, eğer mümkünse aracınızın farlarını kaza yerini aydınlatacak şekilde park edin.

b) Aracınızla yerde bulunabilecek tekerlek izleri­nin üzerinden geçmeyin. Bunlar birer delil olabilirler.

3. Kaza mahallinde meydana gelebilecek riskler:

a) Tepe lambalarını çalıştırmak,

b) Bir memuru kaza yerindeki trafik akışını yönet­mesi için görevlendirmek,

c) Yol üzerinde bulunan yayaları uzaklaştırmak,

d) Olay yerinin ön ve arkasında belli bir mesafeye uyarı işaretleri koymak.

4. Araçtan akabilecek benzin, düşebilecek kablo­lardan yangın tehlikesine karşı dikkatli olun.

5. Ölen veya yaralanan kimseleri tespit ederek ka­zanın derecesi hakkında rapor tutun.

6. Yaralıları mümkün olduğunca rahatlatın.

a) Elbiselerini gevşetin,

b) Mevsimin özelliklerine göre yaralıların üzerini örtün.

c) Kaza mahalline sadece kazayı seyretmek için gelmiş olanları, yaralıların daha iyi nefes alabilmesi için uzaklaştırın.

d) Turnike veya el basıncı yaparak meydana gel­miş olan kanamaları durdurmaya çalışın.

7. Ambulans, itfaiye gibi hizmet birimlerine haber

vererek en kısa zamanda olay yerine gelmesini söyleyin.

8. Ambulans gelinceye kadar yaralıları kımıldat­mayın.

9. Başka trafik kazalarına sebebiyet verebilecek yol üzerindeki engelleri kaldırın.

10. Mağdurun eşyalarının ve araçtaki malzemeleri­nin çalınmaması için dikkatli olun.

11. Sürücülerin ve şahitlerin yerlerini tam tespit edin.

a) Bu kişilere kendi aracınızda veya size kolaylık­la ulaşabilecekleri daha uygun bir yerde beklemesini söyleyin.

b) Eğer sürücü olay yerinden uzaklaşmış ise gittiği istikamet hakkında bilgi toplayıp merkeze haber verin.

c) Araçların plaka numarasını ve olay yerinde bu­lunan şahitlerin isim ve adreslerini tespit edin.

12. Aracın yerinden uzaklaşmasına müsaade etme­den önce bulunmuş olduğu yeri tebeşirle işaretleyin.
Kaza İncelemesini Yönetme


Kaza İncelemesini Yönetme


İyi Bir Kaza Araştırıcısının Nitelikleri:

Birçok kimse sizin araştırmak üzere el koyduğu­nuz kazanın yabancısıdır ve hiç böyle kaza görmemiş­lerdir. Kaza ile uğraşmak için yeterli tecrübeleri yoktur. Dolayısı ile üzülürler, zaman, para, hatta sıhhatlerini kaybederler. Kaza araştırma memuru aynı zamanda acılı insanlara da yardım etme durumundadır. İfa edece­ğiniz bu hizmetteki "tavrınızı" asla unutmayın. Olay ye­rine, sert, haşin hareket eder tavırda ve değişik pozlar­da giderseniz, kötü bir tesir bırakmış olursunuz. Siz orada teşkilatınız, üniformanız ve hizmetlerinize yöne­lik olumlu veya olumsuz izlenimler verirsiniz. Bu size bağlıdır.

Sizin, kazanın üzerinde müessir bir koruyucu, kontrol edici bir etkiniz olması, onları kısa zamanda size bağlayacak ve onlar da bütün kalpleri ile sizi des­tekleyeceklerdir.

O halde, Trafik Kaza İnceleyicisi;

a) Kanunları iyi bilmeli,

b) Heyecanlı, sinirli, sert, haşin, art fikirli, menfaat gözetici, taraf tutucu olmamalı,

c) Fizik bilgisi, kimya bilgisi, motorlu araç bilgisi, fen bilgisi, dilbilgisi, coğrafya bilgisi, önsezi kabiliyeti­ne sahip olmalı,

d) Tertipli, planlı çalışmayı bilmeli, unutkan ve dikkatsiz olmamalı,

e) Kroki, şekil, çizgi çizebilmeli, ölçek, orantı hak­kında bilgi değerlendirmesini bilmelidir.


Kaza İncelemesini Yönetirken:Kaza İncelemesini Yönetirken:

1. Şahitlere sorular sorarak aşağıdaki bilgileri edin­meye çalışın;

a) Araçları kullananların kimliği,

b) Gittikleri istikametleri,

c) Kazadan önce yaptıkları işleri,

2. Sürücülerin uyuşturucu alıp almadıkları,

a) Alkol veya uyuşturucu olabileceği gerekçesiyle aracının içini kontrol edin.

b) En son ne zaman uyuduğunu sorarak yorgunlu­ğun kazadaki fonksiyonu belirlenebilir.

3. Sürücünün ehliyetini, ruhsatını ve sigortasını kontrol edin.

a) Dokümanları aldıktan sonra şahsa ismini, adre­sini, yaşını sorarak kimlikteki bilgilerin doğruluk dere­cesini ölçün.

b) Bunlarla birlikte dokümanların son kullanma ta­rihlerini de kontrol edin.

4. Aracın aşağıda belirtilen yerlerini kontrol edin.

a) Farlarının yanıp yanmadığını,

b) Tekerlekleri,

c) Frenleri,

d) Direksiyonu,

e) Farların istikametini, O Dikiz aynalarını,

5. Yol üzerinde bulunabilecek kaza ile ilgili işaret­leri not alın.

6. Aracın son durumu ve parçaları ve yol hakkında bilgileri yazın.

a) Yolun genişliği,

b) Kaldırımın yüksekliği ve genişliği, c) Trafik işaret ve lambalarının yeri, d) Kavşaklara uzaklıkları,

e) Çarpma noktası,

f) Yaralanan veya ölen kimselerin durumları,

g) Görüş mesafesi,

7. Araçların ve yaralı şahısların olay yerinden ay­rılış zamanlarını not alın.

8. Şahitlerden olayla ilgili bilgileri alın,

a) Önce şahitlere gördüklerini anlatmaları için mü­saade edin. Daha sonra özel sorular sorarak detaylara geçin.

b) Şahitleri birbirinden ayrı tutun.(Kendi görüşleri­ni daha önceki şahitlerin ifadelerine göre değiştirebilir­ler).

9. Olay yeri ve aracın pozisyonu hakkında taslak hazırlayın. Hazırlayacağınız bu taslak aşağıdaki bilgi­leri içermelidir.

a) Trafik işaret ve levhaları,

b) Posta kutuları,

c) Yolda bulunabilecek çukurlar,

d) Kar birikintileri,

e) Kazada rol oynayan diğer fiziksel etkenler,

10. Gerekli tedbirleri alarak olay yerinin tamamen temizlenmesini sağlayın.


KAZA İNCELEMESİNİN TAMAMLANMASI

Olay Yerindeki İncelemeyi Sonuna Kadar Devam Ettirme:

1. Karayolları, hastane gibi kaza ile ilgilenebilecek tüm yerlere bilgi verin.

2. Mümkün olduğunca çabuk bir şekilde ölü ve ya­ralıları yakınlarına bildirin.

3. İleride mahkeme safhasında işinize yarayabilecek tüm delilleri toplamaya çalışın.
Trafik Kazası İncelemelerindeki Genel Hatalar

Trafik Kazası İncelemelerindeki Genel Hatalar

Vurup - Kaçılan Kazaları Araştırma Metotları

1. Vurup kaçılan kazalardaki metotlarda daha önce gördüğümüz kaza metotlarının hemen hemen aynısıdır.

2. Kaçan sürücü olay yerinde olmadığından dolayı ciddi bir suç işlemiş olmaktadır.

3. Mağdur veya şahitlerin ifadelerini tespit ederek aşağıdaki bilgileri elde etmeye çalışın.

a) Şüpheli aracın tarifi (Plaka, Model, Cins, Renk),

b) Sürücü ve içindekilerin eşkali,

c) Aracın gittiği yön.

4. Aldığınız bu bilgileri merkeze de bildirerek diğer görevlilerinde dikkatli olmasını sağlayabilirsiniz.

5. Olay yerinden herhangi bir delilin kaybolmasını önlemek için dış çevrede gerekli tedbirleri alın.

6. İyi bir inceleme yapıp olayla ilgili her şeyi toplayabilirsiniz.Bazı deliller olaydan sonra metrelerce uzağa fırlayabilirler. Bu yüzden inceleme yapacağınız yerleri mümkün olduğunca geniş tutun. Aşağıdakilere madde­lere özellikle dikkat edin.

a) Cam parçaları,

b) Kan ve doku,

c) Saç,

d) Lif, tel,

e) Boya lekesi,

t) Aracın altından dökülebilecek çamur ve sıvı türü maddeler,

7. Bir polis memuru yaralı şahısları hastaneye gö­türmekle görevlendirilebilir.

a) Eğer kaza neticesinde ölüm meydana gelmişse doktordan cesedin üzerinde olayın aydınlatılmasına ya­rayabilecek şeylerin bulunması halinde polise haber vermesi istenir.

b) Cesedin üzerinde veya elbisesinde kan, boya le­kesi, cam parçaları, lastik izleri bulunabilir.
Şüpheli Sürücüyü Tespit Etme

Şüpheli Sürücüyü Tespit Etme

1. Kaza yapıp kaçan sürücünün ruhi durumunu dü­şünerek neler yapabileceğine karar verin.

a) Kaçmak için hangi yolu seçmiş olabilir,

b) Korku ve heyecanı geçinceye kadar yakın bir çevrede park etmiş olabilir.

c) Aracını yakın bir yerde bulunan tamirciye tamir ettirme maksadıyla götürmüş olabilir.

d) Eğer aracı ciddi bir şekilde zarar görmüşse aracı birkaç km. ileride terk etmiş olabilir.

2. Eğer olaydan sonra park etmiş bir araç görürse­niz radyatörünün sıcaklığını kontrol ederek yakın bir zamanda kullanılıp kullanılmadığını anlayabilirsiniz.

3. Bölgedeki tüm garajları, tamircileri, servisleri ve park yerlerini kontrol edebilirsiniz.

4. Sürücünün veya içinde bulunanların yaralandığı­na dair bilgi alırsanız hastaneleri ve doktor muayene­hanelerini kontrol edebilirsiniz.

5. Olay yerine periyodik olarak dönün. Kaçan sürü­cü veya olay yerinden uzaklaşan şahitler düzenli olarak aynı güzergahtan işe, arkadaş ziyaretine, alışverişe git­mek için geçebilirler.

6. Eğer kaçan şahısla karşılaşırsanız size vereceği bilgileri dikkatlice ve tam olarak not alın. Sadece dış görünüşüne değil ruhi durumunu da göz önünde bulundurun.

TRAFİK CANAVARININ TAM ŞEKLİ !

Gazetelerin pazar eklerinde ya da çocuk dergilerinde rastlanan, "noktalan birleştiriri bakalım ne çıkacak?" türünden bulmacaları bilirsiniz. Bir sürü karışık noktayı, numara sırasına göre birleştirdikçe, baştan hiç tahmin edilemeyecek şekiller ortaya çıkar. Tek yapılması gereken, sırayı şaşırmadan, sıkılıp bırakmadan noktaları birleştirmektir.
İşte bu yöntemle, yıllardır yüz binlerce insanımızı öldüren, milyonlarca insanımızı sakat bırakan, onca mal kaybına yol açan'"trafik canavarının tam şeklim çıkarmak mümkün olmaktadır. Her ne kadar yol boylarındaki panolarda canavarın resimleri yer alıyorsa da, bu resimlerin söylentilere dayalı birer tasvir olduğu; canavarın gerçek şeklini yansıtmadığı unutulmamalıdır. Bu yeni yöntemle ise neredeyse aslına tam uygun bir görüntü elde edilebilecektir.

Yıllardır canavar diye bir şeyin olmadığını ve de olamayacağını iddia eden her kim varsa bu şekli çerçeveletip evlerine asmaları, bir daha da diğer canavarlar (enflasyon terör, gönüllü bağış, medya, kollu canavar ve diğerleri) için ileri geri konuşmamaları tavsiye olunur.
Şimdi tek yapacağınız, aşağıdaki sayılara karşı gelen noktaları sırayla - bu çok Önemlidir, lütfen sıra atlamayınız birleştirmekten ibarettir. İşte size canavarın gerçek şeklini oluşturan noktalar:

1. ...Yollarda meydana geldiği ve taraflardan biri daima bir araç olduğu için, olaylara "trafik kazası" adını vermekte bir sakınca görmeyen, kaza ile cinayet arasında fark gözetmeyen herkes,

2. ....Okullarda, nedenini bilmediği binlerce kalıbı kafalara sokmayı eğitim sanan, bunu, yıllarca yapmakla övünen, ama yaşam için gereken en basit fizik kurallarının öğrenilmesini sağlayamayan öğretmenler,

3. ….Eğitimle ilgisi olmayan bu beyhude işe kafa yormayan ya da yoramayan ama illaki eğitimi yönlendirme iddiası, taşıyan bürokrat ve politikacılar,

4. ….Saygının çeşitli türleri olup bunların hepsinin de aynı Kökten türediğinin, bunlardan birinin de trafikte araç kullanılırken ortaya çıkan "başkalarının mal ve canına, saygı" göstermek, olduğunun farkında olmayan yaratıklar,

5. ..... Bu yaratıklarla başa çıkabilmenin dünyada bilinen en etkin yolunun, herkesin gördüğü eğrilikleri şikayet etmesi ve şikayetinin sonuçlarını izlemesi olduğunun farkında olmayan trafik ilgilileri,

6. .... Şikayet etmenin kabadayılığa yakışmadığını savunan, ama gerçekte bunu korktuğu için yapamayan ve demokrasiye layık olmayanlar,

7. .... Aracının camına çeşitli kuruluşların amblemlerini yapıştırıp bunları başkalarım haklarını çiğnemek için kullananlar,

8. …. Trafikle ilgili örgüt kurup, bunu polislerle içli dışlı olmak için kullanan sahtekarlar,

9. …. Karayollarını işaretlemeyen, taşeronlarına güvenlik önlemi aldıramayan, TCK ilgilileri,

10. ... Sürücü hatalarının trafik teröründeki payının farkında olmayıp hala kavşak tasarımlarıyla açıklamaya çalışan üniversitelerde çalışanlar,

11. .... Bu ve benzeri sorunların, mutlaka bir kurtarıcı tarafından çözülmesini bekleye bekleye ömür dolduranlar,

12. .... Kendisinin bir hiç olduğunu, bu dünyaya güdülmek üzere geldiğini sananlar,

13. ...Bu işlere ayıracak zamanı olmayan, zamanını sadece para kazanmak için harcayıp, kazandığı parasını tekrar para kazanmaya harcayanlar,

14. …. Bu konuda yapılan uyarıları kulak arkasına atanlar,

15. ... Hurda araçlara rüşvet karşılığında sağlam raporu verenler, bunları görüp bir şey demeyen polisler, bu polisleri bilip sesini çıkarmayan amirler,

16. .... Sorunları anlama ve buna göre çözüm geliştirme durumunda olup da "sorun çözme aletleri çantası" bomboş olanlar,

17. ... Bilimsel, ticari, yönetsel vs tafrasından yanına yanaşılmayan, koca dağlara doğurta doğurta fare doğurtan, "trafik sorunları çözülmelidir" cinsinden incileri, soruna katkı diye ortaya atanlar,

18. ... Değerlerimiz içinde bulunan, "başkası yapmasın bende yapmam", "sana ne” gibi virüslerin yok edilmesinde de sorunun çözüleceğini uman saflar.


Bunlar, canavarın resminin ana çizgilerini ortaya çıkarmaya yeterlidir, Ana şekil bir defa belirdi mi sonrası kolaydır. İçini doldurmak için daha onlarca nokta bulunabilir.

Şimdi bir de canavarın gözünün bulunduğu noktanın işaretlenmesi gerekir. Ondan sonra şekil eksiksiz tamamdır: "Bir sorunu, bütünlüğünü kaybetmeden bileşenleriyle göremeyen, ama görmek zorunda olanlar".

© Copyright M.Tınaz Titiz, 2003

TRAFİK CURCUNASININ (*) AKORT KABUL ETMEZ SAZLARI

Meraklısına notlar:
Curcuna: Türk musikisinde "aksaksemai" usulünün 10/8 ritmidir. Halk ağzında ise mecazi olarak her kafadan bir ses çıkmak; alkollü, gürültülü, patırtılı, çılgınca eğlenme anlamında kullanılır.)

Slalomcular: Deneyimsiz, bilgisiz, eğitimsiz çoğunlukla genç sürücülerdir. Bazıları sırf gösteriş olsun diye slalom yaparlar. Önemli bir kısmı ise gideceği yere daha önce varacağı aptalca inancı olanlardır. Onlara şu basit gerçeği anlatamazsınız: “Yolların bir araç taşıma kapasitesi vardır. Sabah ve akşam yoğun saatlarda yollarımız kapasitelerinin üstüne çıkar. Bu saatlarda trafik artık bir tren katarından farksızdır. Öndeki bir ya da iki arabayı sollamakla, sağlamakla nihayet arkadaki bir vagondan öndeki bir vagona geçilmiş olur. Ama ilk istasyona yine hep birlikte varılacaktır.
Homongoloslar: Bunlara magandalar, maçolar, kırolar da diyebilirsiniz. Araç kullanmanın mutlaka erkeklere mahsus bir fiziksel yetenek olduğunu sanırlar. Kadınların araç kullanmasına tahammül edemezler.
Feministler: Homongolosluğun tersidir. Erkeklerin yaptığı her işi en az onlar kadar iyi yapabileceklerine inanırlar. İkiye ayrılırlar. Hızlıları, maçolarla yarışmaya kalkarlar; yavaşları genelde tatil günleri trafiğe çıkarlar ve sol şeridi babalarının çiftliği sanırlar.

Direksiyona geçince canavarlaşanlar: Bunlar çok önemli ve çok tehlikeli klinik vaka’lardır. Özel yaşamlarında sorunlu, iş yaşamlarında başarısız kişilerdir. Kadınlarla olan ilşkilerinde iktidarsızlığa varan sorunlar yaşarlar. Kullandıkları aracın gücüyle kendi biyonik güçlerini superpoze ederler. Diyelim ki altlarındaki araç 150 beygir gücünde, eh diyelim ki çok çok güçlü bir insan 0.25 B.G. olsun, klinik vak’a kendisini 150.25 Beygir (!) saymaktadır.
Alkollu araç kullananlar: Bu bir klinik vak’a değildir. Bu tehlikeli bir sosyal “fenomendir”. Bir toplumsal olgudur. Bilgisizlik, eğitimsizlik ve toplumsal uyuşmazlıktır nedenleri. Adam üniversite mezunu, çekmiş kafayı; neresi eğitimsiz? Aman eğitim ile öğrenimin ayırdına varalım. “Ben içkiliyken daha iyi araba kullanırım!” Tabii! İçkisizken yani aklın başındayken göze alamayacağın riskleri, içkinin verdiği hayvansal cesaretle göze alırsın. Eğer Allahın yardımı ve diğer sürücülerin akıllı davranışlarıyla kaza yapmamışsan, ya da canını ucuza kurtarmışsan ders almak değil, sen artık hayatta akort tutmazsın.

Üç tekerlekli hamam böcekleri: Bu deyimi birkaç yıl önce yine bu grupta kullanmıştım. Ağır eleştiriler aldım. Eleştirenlerin canları sağ olsun. Ama gerçek değişmeyecektir. Bunlar derme çatma 3 tekerlekli araçları ile çöp konteynerlerinden geçimlerini sağlarlar. Tarifsiz görüntü kirliliği, çevre kirliliği, koku kirliliği, bakteriel kirlilik yaratırlar. Adeta mikrop savaşlarının gönüllü öncüleridir. Trafiği engellerler, araçları çizerler. Beni eleştirenler tamamen insani duygularla bu fakir fukara çocukları zararsız diye savunmuşlardı. Bunlar mı zararsız? Bunlar benim görüntümü çalıyorlar. Trafiği engelleyip zamanımı çalıyorlar. Çöpleri eşeleyip, dağıtıp, fermente olmuş organik atıkların mikroplarını çevreye yayıyorlar. Salgın hastalıklara ortam yaratıyorlar. 100 yıl sonra Avrupa Birliğine gidersek herhalde bu görüntüyü de geleneksel ve doğal “atık dönüşümü” (recycling) diyerek yanımızda taşırız.

Curcunanın son sazı “bilgisiz, eğitimsiz, birikimsiz trafik denetleme zabıtası”: Kendilerini trafiğin düzenlenmesi ve trafik akışının kesintisiz sağlanmasıyla görevli ve sorumlu sanıyorlar. Eğer bu durum trafik zabıtasının teşkilat kanunu, yönetmeliği v.s. gibi mevzuattan kaynaklanıyorsa, curcuna mevzuatta demektir. Çünkü trafiğin düzenlenmesi ve trafik akışının daha iyi sağlanması trafik polisinin işi değildir. Trafik bir kentsel alt yapı düzenlemesidir. Bir sistemin oluşturulmasıdır. Trafik polisinin (aslında ve doğrusu tüm polis birimlerinin) görevi trafik kurallarına, ve trafik düzenine aykırı hareket edenlere yaptırım uygulamaktır. Zavallı trafik polisini dikmişsin sinyal direğinin dibine, kırmızı ışıkta geç geç der. Amacı o kavşaktan, o anda mümkün olduğu kadar fazla araç geçirmektir. Güzel. O noktayı çözdün. Sonraki, daha daha sonraki kavşakları ne yapacaksın? Diyelim ki mükemmel bir koordinasyon içersinde arter üzerindeki tüm kavşaklardaki sorunu “gel gel” ile çözdün. Pekiyi bunun maliyeti ne? Söyleyeyim. Halkı anarşiye, kural tanımazlığa sevk ve teşvik ediyorsun. Bu suç isnadı ile trafik polisi yargıç önüne çıksa, kamu görevlisi olduğu için katlamalı bir ceza ile karşılaşması olasıdır.
Trafik denetleme zabıtasının asli görevi yukarıda rast gele andığım akortsuz sazları yola getirmek olmalıdır.

TRAFİK SLOGANLARI

Kuralsız trafik notasız müziğe benzerTrafikte saygıya yeşil ışık yakalım
Unutma ! Her trafik kuralının bir nedeni vardır.
Çocuklarıma kavuşmak istiyorum ya sen
Trafikteki hoşgörü ve saygı toplumsal birlikteliğin bir yansımasıdır.
Trafik oyun değil uyum ister
Kural tanımayan sürücü tanınmaz olur
Trafikteki hata mal olur hayata
Karayolunu karartmayın.
Yollar sevgi bağlarımız olsun.
Aracını dikkatli, tedbirli, bilinçli, kuralcı sür.
Ben trafik kurallarına uyuyorum ya sen,
Başkalarının yaşamı sizin elinizde
Diken üstünde değil, Güven içinde seyahat edin.
Karşılıklı saygı keyifli yolculuk demektir.
Çocuklar aracınızdan daha yumuşaktır.

AŞIRI HIZ

Ölü bir gencin yüzü altında;
Düşündüğünüzden daha sert çarpmış olabilirsiniz
Geliştirilmiş yollar hız parkurları değildir.
Aşırı hız ölüme daha yakın olmaktır.
Aşırı hıza ret yaşamaya evet
Normal hızda gitsek ne var, Hızlı giderek oluyoruz canavar.
Yavaşın hesabı hızın azabı vardır.
Ben cimriyim çünkü sürat pahalıdır.
Kendim için, Sevdiklerin için ve başkaları için lütfen yavaş
Yerleşsin artık kafanıza yavaş gitme bilinci, Yeter artık olmayalım kazalarda birinci.
Şaşırıyorum birbiriyle yarış edene, madalyamı veriyorlar hızlı gidene.
Hız yapacağınız son hatanız olabilir.
Hız kiralık katildir, Bugün seni yarın başkasını vurur.
Hızını savuştur özlemlerini kavuştur.
Hızınla değil dikkatinle öğün.
Bu ne hız, bu ne heyecan dikkat, çıktı çıkacak can.
Neden hızlı gidiyorsun ölmek ve öldürmek için acelen mi var.
Hız yapmanın bedeli ya can ya maldır.
Atalarına kavuşmak için hızlı, Çocuklarına kavuşmak için yavaş.
Aşırı hıza ret yaşamaya evetALKOL
Trafikte içki öldürür ihmal süründürür dikkat güldürür
Alkol algıları köreltir trafiği kirletir.
Alkol canavarına esir olup trafik canavarına sefil olma
Uykusuz çıkma yola uyuyamazsın bir daha
Direksiyon başında uyku ebedi uyku getirir
Yaşamın sırrı kırmızı ışıkta saklı
Alkollü Araç Kullanmak İntihardır
İçki Efeyi Susturur, Korkağı Coşturur
İçkinin Zevkine Aldanma, İçkili Araç Kullanma
Kafayı Çekip Çıkma Yola, Sonun Hayırlı OlaEMNİYET KEMERİ
Adı üstünde emniyet kemeri, bunu anlamayan zihniyete ne demeli,
İki siyah bant, Ne canlar kurtarır dene bak.
Emniyet kemeri değil ki paralı takmayan ya ölü ya da yaralı.
Unutma takman gereken kemerini hayatınla ödersin bedelini,
Adından belli emniyet kemeri, Bunu düşünenlere nasıl teşekkür etmeli.
Emniyet kemeriyle dostsun ölüm listesinde yoksun.
Çıkmayın yola kemersiz yoksa canınız çok mu değersiz.
Öptürmek istersen torunlarına elini, Bir an evvel emniyet kemeri ile sar beliniSLOGANLAR
Hoş geldiniz buraya trafik meydanına uyunuz kurallara karışmayın kazalara
Yaya, hayvan,araçlar işte budur trafik kazaya karışılmasın sıfır olsun ugrafik
Bir ülkede varsa trafikte saygı ve hoş görü o ülkede yaşanır mı hiç trafik terörü
Trafik eğitimine verilirse önem kazasız haberlerle kapanacaktır gündem
Trafikte eğitimsizliğin bedelini ödüyor, bileni bilmeyeni
Trafik kurallarına uymayanların bedelini, ödüyor, bileni bilmeyeni
Trafik kurallarına uyalım uymayanları uyaralım
Trafikteki hataların belasını hayatımızla ödemeyelim cezasını
Geçtiğim tüm yolları sakın senin zannetme başkalarının hakkına da ihlale meyil etme
Boşuna konmamıştır trafik kuralları herkes bilmelidir gideceği yolları
Yollar çok çeşitlidir. Bunları bilmelisin tehlikeye girmeden, önceden görmeyisin
Trafik eğitimiyle daime el-el eğitimsiz sürücüyle varılmaz hedefe
Trafik eğitimi, can veren nurlu ışık eğitimsiz ulusun trafiği, hep karışık
En iyi yol arkadaşı, trafik kuralları mutlaka öğrenip, uygulayalım onları
Bizlere veriniz, trafik eğitimini sunalım sizlere, sonsuz hürmeti
Trafiğin pratiği olmaz eğitimsiz araç kullanılmaz
Çocukken eğitelim sonra eyvah demeyelim
Deneme yolu ile öğrenmeyiniz kuralları öğrenmenin de vardır elbet yolları
Yola çıkmadan önce yap planını şimdiden öğrenmelisin trafik kurallarını
Bir omuzun da trafik polisi, bir omuzun da melek kurallara uyarak böyle devam et
Pişman olmak istemiyorsan ömür boyu dikkatli olmaktır bunun yolu
Aracını sürerken tedbirli ol o zaman açılır her güvenli yol
Şimdiden al tedbirini garantiye al geleceğini
Cankurtaran, İtfaiye, polis, sivil savunma koruyan ve korunan araçları geliyor, açın yolları üzüntü doğmadan sevince çevirin olayları
Kavşaklara yaklaşırken, sağda isen geç, solda isen yol ver. Kavşaktan döneceksen yol ver.4 koldan yaklaşmışsan anlayış göster
Araçtan inince yaya olduğunu unutma aracınla giderken yayaları korkutma
Dikkat edin yayalara selam verin onlara yolunuzdan gidiniz çıkmayın kaldırımlara
Yayalar ve öğrenciler geçitlerden geçerler araçları sürenler
Yaya geçidinde geç güvenli bir yol seç.
Sakın karasız geçme tehlikeli yol seçme
Kurallara uymak zor bilmiyorsan hemen sor.
Canın sana emanet yaya geçidini tercih et
Yaya geçidini kullan, etme acele biraz zahmete katlan, gitme ecele
Yaya geçidi, güvenliğin belgesi
Yaya geçidini önemse hayatınızı kurtarır geçtiğiniz sürece
Yaya geçidinden geçmek uygarlığın gereğidir.
Yaya geçitleri süs değildir. Güvenle geçmeniz içindir.
Karşıdan karşıya güvenle geç her zaman yaya geçidini seç.
Bekle, yaya geçidinden şaşma acele edip, ecele koşma
Üşenme! Beş-on adım için yaya geçidinden geç, yaşamak için
Bir kez deneme, başka yerden geçmeyi, sağlıklı git evine, olma canavarın yemeği.
Yaya geçitleri hayat saçar ancak, cahil olanlar kurallardan kaçar
Bu can bir kez verildi, bir kez alınır. Yaya geçidi riski azaltır.
Trafik kuralı hoş, yaya geçidine koş. Karşıya sağlam geç.
Geçitten geçmeyi unutma sürücüleri korkutma
Yaya geçidinden ilerleyin bir hataya kurban gitmeyin
Yol ortasında beyaz-sarı çizgiler yaya geçitleri çok kazaları önler.
Acele etme, yaya geçidini boş verip geçme araçları engelleyip, ölümü seçme.
Yaya geçidinden geçeceksin ister büyük ol, ister küçük bu öğütleri dinleyeceksin.
Yaya geçidinden geçmek zor değil, aldanma öyle söyleyenlere sakın kanma.
Üstgeçittir onun adı korumaktır amacı, her canı.
Dalma trafiğin ortasına üst geçit gülümsüyor sana, yukarıda
Üşenip de üst geçide çıkamam deme trafiğin içine dalıp, ölümünü seçme.
Alt geçit, üstgeçit ve de kavşak bunca çaba insanları yaşatmak
Üst geçit dururken, alttan geçmek niye yaşamak varken, ölümü seçmek niye.
Köprü var, geçit var. Kendine dünya etme dar.
Yaya hata yaptıysa affet onu böyle emrediyor, Trafik kanunu
Sayın Şoförler, çocuklar unutkan ve dalgın olabilir.Onların arasında belki sizinde çocuğunuz bulunabilir.
Raylar üzerinde de araç gittiğini unutma direksiyonu çok sıkı ve gevşek tutma gaz pedalına sonuna kadar basma Demiryoluna yaklaşırken dur veya yavaşla
Raydan giden araçlar duramazlar yakında hemzemin geçitlere yaklaşırken tehlikeden korun ha!
Uymalısın görevlilerin hareketlerine layık olmalısın insanların sevgilerine.
Trafik polisi insanları sever, onun uyarılarına kulak ver.
Her yıl binlerce kaza olur, alır binlerce canı kazaları. Trafik polisinin asıl amacı.
Kırmızıda geçme dur yoksa sonu fena olur.
Renginden belli, kırmızı tehlikeli kırmızı ışıkta durmayana ne demeli.


GENEL

1. Ak Akçe Kara Gün ,Trafik Emniyeti Her Gün
2. Arkandakileri Düşün ,Önünü Daha İyi Görürsün
3. Can Alma, Yol Al
4. Direksiyonda Cesaretini Değil, Aklını Kullan
5. Direksiyonu Beyninle Kullan
6. Emniyet Kemeri Hayata Bağlar
7. En Kısa Yol, En Emin Yol Değildir
8. Frene Güvenme Durmayabilir, Kornaya Güvenme Çalmayabilir
9. Frene Güvenme Durmayabilir, Kornaya Güvenme Duymayabilir.
10. Güzel Sür, Güzel Yaşa
11. Her Canlının Canı, Ötekinden Daha Kıymetlidir
12. Hoşgörü, Güleryüz, Sevgi
13. İyi Şoför, En Az Fren Yapandır
14. Kalbini Evden, Gözünü Yoldan Ayırma
15. Kaza, En Pahalı Ceza
16. Kaza Kaderin Değil İhmalin Eseridir
17. Kaza Pişman Olmaya Vakit Bırakmaz
18. Kazaları Araçlar Değil Sürücüler Yapar
19. Ne Boncuk Ne Maşallah Önce Akıl Vermiş Allah
20. Ne Hızlı Ne Yavaş, Her An Dikkat Vatandaş
21. Ömür Biter Yol Bitmez, Trafik Hata Affetmez
22. Önce Gözünü, Sonra Kontağı Aç
23. Önündeki Yolu, Arkandaki Yolcuya Mezar Etme
24. Öyle Tehlikeli Sürdü ki, Bir Daha Hiç Süremedi
25. Sevgiyle Bekleyenlere, Sağlıkla Ulaş
26. Şoför, Ağlatma Güldür
27. Şoför Amca Okulum Açıldı Beni Koru
28. Trafiği Tanı, Akıtma Kanı, Kaybetme Canı
29. Trafik Bilinci, Yaşama Sevinci
30. Trafik Hatayı Affetmez
31. Trafik Polisinin Değil, Kazanın Vereceği Cezayı Düşün
32. Trafik Saygı ve Sabırdır
33. Trafikte İlke, Kazasız Ülke
34. Yol Al, Can Alma
35. Yolun Sonu Evin Olsun


D İ K K A T

1. Bak Gör, Sonra Sür
2. Bir An Dikkatsizlik, Ömür Boyu Pişmanlık
3. Bir Anlık Gaflet, Getirir Felaket
4. Bir Anlık Gaflet, Sonu Felaket
5. Bir Dikkat, Bin Can Kurtarır
6. Dalgınlık Felaket, Dikkat Selamet
7. Dikkat Gider, Kaza Gelir
8. Dikkatli Geç, Yaşamayı Seç
9. Dikkatli Giden Varır, Yarışan Yolda Kalır
10. Dikkatli Ol, Sağ Kal
11. Dikkatli Sür, Uzun Yaşa
12. Emanet Bu Can Sana, Allah’tan Utansana, Dikkatli Kullansana
13. Hastanelerde Vitrin Olsaydı, İnsanlar Daha Dikkatli Olurdu
14. Şoför Yaya Dikkat, İşte Sana Uzun Hayat
15. Şoförün Tedbirlisi Herkesin Sevgilisi
16. Tedbir Senden, Takdir Allah’tan
17. Tedbirsiz Şoför Yolda Dikkatsiz Şoför Kazada Kalır
18. Trafik Dikkat İster, Azami Gayret Göster
19. Trafik Kazası, Kaderin Değil İhmalin Sonucudur


H I Z

1. Acele Eden Ecele Gider
2. Acele Giden, Acele Gider
3. Acele Mi İşin, Yavrularını Düşün
4. Az Sürat Çok Dikkat, Mutlu Hayat
5. Azrail’le Yarışma, Felakete Karışma
6. Bir Sürat, Bin Feryat
7. Biter Sanma Yolu, Yoktur Yolların Sonu
8. Canım Sana Emanet, Aşırı Sürat Felaket
9. Ecel Gaz Pedalının Altındadır
10. Geç Gidelim,Güç Gitmeyelim
11. Geç Kaldı Desinler, Geçmiş Olsun Demesinler
12. Geç Kaldı Desinler, Vah Vah Demesinler
13. Hayat Sürat Zevkinden Daha Güzeldir
14. Hız Sınırını Aşma, Hatalı Sollama
15. Hız Yolu Kısaltmaz, Ömrü Kısaltır
16. Hızı Seç, Öyle Geç
17. Hızın Bir An, Canın Her An
18. Hızlı Giden Çabuk Varmaz
19. Hızlı Giden Erken Varmaz
20. Hızlı Giden Ölüme, Yavaş Giden Evine
21. Hızlı Gitme Anılırsın Lanetle, Yavaş Git Ki Ulaşasın Selametle
22. Ömür Biter Yol Bitmez
23. Öyle Tehlikeli Sürdü Ki, Bir Daha Süremedi
24. Sabırla Seyretmek Selamettir
25. Sakın Etme Acele, Kapat Kapını Ecele
26. Sürat Felaket, Sabır Selamet
27. Sürat Ölüm, Dikkat Yaşamdır
28. Tepe Üstünü Hızlı Aşarsın, Kazanın Olduğuna Şaşarsın
29. Trafikte Yarış, Ölüme Varış
30. Trafikte Yarışın, Varışı Yoktur
31. Yarış Değil, Varış Önemli
32. Yarış Yolda Başlar, Mezarda Sona Erer
33. Yavaş Götür Şoförüm, Yapma Bizi Kötürüm


KURAL
1. Ayarsız Far, Sana Da Verir Zarar
2. Bil Uygula Kuralı, Ne Ölü Ne Yaralı
3. Biliyorum Deme Uygula
4. Bir Kural Bin Kaza Önler
5. Boş Veren Baş Verir
6. Çiğnediğin Kuraldan, Merhamet Bekleme
7. Çiğneme Kuralı, Onbinlerce Ölü, Yüz binlerce Yaralı
8. Çiğnersen Kuralı, Eksilmez Ölü Yaralı
9. Çiğnemezsek Kuralı, Ne Ölü Ne Yaralı
10. Doğru Giden Yolunu, Eğri Giden Ölümü Seçer
11. Düzenli Trafik Uzakları Yakın, Düzensiz Trafik Yakınları Uzak Yapar
12. Emniyet De Saadet De, Trafiğe Riayette
13. Etmezsen Kurala Riayet, Yarıda Kalır Seyahat
14. Gör Duy, Kurallara Uy
15. Kırmızda Geçme, Ölümü Seçme
16. Kaza İstemiyorsunuz, Pek İyi Kurallara Uyuyor Musunuz ?
17. Kural Bilen Yollar Aşar Kuralsızlar Yoldan Şaşar
18. Kurala Uy Huzur Duy
19. Kurala Uy, Cana Saygı Duy
20. Kuraldan Şaşma, Doksanı Aşma
21. Kuraldan Şaşma, Ölüme Koşma
22. Kurallar Herkes İçin, Sen Farklı Değilsin
23. Kurallar Olursa İlke Kalmaz Tehlike
24. Kurallara Riayet, Kazalara Nihayet
25. Kurallara Uy, Hakka Saygı Duy
26. Kurallara Uyalım, Güvencede Olalım
27. Kurallara Uyalım, Felaketi Kovalım
28. Kurallara Uymazsan Dünyaya Doymazsın
29. Kuşların Bile Trafik Düzeni Vardır . Çarpışmazlar
30. Sağ Gitmek İçin, Sağdan Git
31. Sağdan Git, Sağlam Git
32. Sağdan Git, Yol Genişler
33. Şeytana Uyma, Kurala Uy
34. Şoförlerin Kıralı, Uygular Her Kuralı
35. Trafiğin Düzeni, Affetmiyor Bozanı
36. Trafik Kuralı Sana Uymaz, Sen Trafik Kuralına Uy
37. Trafik Kuralını Unutma, Dikkatini Dağıtma
38. Trafik İşareti, Reklam Levhası Değildir.
39. Trafik Kuralları Can Simidinizdir
40. Trafik Kuralları, Hayat Sigortanızdır
41. Trafik Kurallarına Uy, Şeytana Uyma
42. Trafik Kuralları Yaşam Güvencenizdir
43. Trafik Kurallarına Dikkat Hem Yaşa Hem Yaşat
44. Trafik Kurallarına Uyalım Uygar İnsan Olalım
45. Trafik Kurallarına Uyun Kazalara Bilinçli Karşı Koyun
46. Trafik Kurallarını Hatırlayınız
47. Trafik Kurallarını Sollama Ölümle Çarpışırsın
48. Trafik Kurallarını Unutmayınız.
49. Trafik Sorunlarına Çözüm, Trafik Kurallarına Uyum
50. Usta Şoförün Ülküsü, Trafik Kuralıdır Türküsü
51. Uy Kurala, Kavuş Yuvana
52. Uy Kurala Kes Gazı, Tutmayalım Ölüm Yası
53. Uyarsan Kurala, Dönersin Yuvana
54. Uyarsan Trafik Kuralına, Sahipsin Hayat Sigortana
55. Uygularsak Kuralı, Ne Ölü Ne Yaralı .


LASTİK
1. Kabak Lastik Kullanma, Yolda Kalıp Kıvranma
2. Kabak Lastik Kazaya Normal Lastik Sılaya


SOLLAMA
1. Fırsat Kollama, Hatalı Sollama
2. Gereksiz Sollama, Ölüme Mendil Sallama
3.Gereksiz Sollama Sonunu Hazırlama
4. Hatalı Geçme, Ölümü Seçme
5. Hatalı Sollama, Acı Haber Yollama
6. Hatalı Sollama, Canları Ecele Yollama
7. Hatalı Sollama, Eve Göz Yaşı Yollama
8. Hatalı Sollama, Güvendik Sana
9. Hatalı Sollama, Felakete Yollama
10. Hatalı Sollama, Hastaneye Yollama
11. Hatalı Sollama, Hayatınla Oynama
12. Hatalı Sollama, Kara Haber Yollama
13. Hatalı Sollama, Mezara Yollama
14. Hatalı Sollama, Sakın Bil Ki Ölüm Çok Yakın
15. Karşıdan Geleni Kolla, Önünde Gideni Sonra Solla
16. Karşıyı Kolla, Sonra Solla
17. Kollamadan Sollama, Ecelinle Oynama
18. Önce Kolla, Sonra Solla
19. Önünü Ardını Kolla, Sonra Solla
20. Önünü Görmeden Sollama, Evine Acı Haber Yollama
21. Şansa Bel Bağlama, Yersiz Sollama
22. Tehlikeli Yerde Geçme Beni, Biçerler Seni
23. Trafiği Kolla, Yerinde Solla
24. Yaşamayı Seç, Dikkatli Geç
25. Yolu Kolla, Doğru Solla
26. Zamansız Sollama, Ecelle Oynama


YAYA

1. Kavşaklarda Bak Sağına Soluna, Rahat Gidersin Yoluna
2. Yaya Geçitleri Can Güvenliğiniz İçindir.

YORGUNLUK

YORGUNLUK
1. Cahil Beşerden, Uykusuz Sürücüden Kork
2. Yola Çıkma Uykusuz, Yavrunu Koyma Babasız
3. Uykusuzluk Yorgunluğu, Yorgunluk Dalgınlığı, Dalgınlık Kazayı

KARAYOLLARININ TARİHÇESİ ve TRAFİĞE GENEL BİR BAKIŞ

Yolun önemi ve Karayollarının Tarihçesi :


Türkiye’de Yollar; eldeki verilere göre, 1879 Meşrutiyet Devrinde, Hasan Fehmi Efendi tarafından hazırlanan ulaşım  projeleri  ile  devlet  ve il yolları diye sınıflandırılıp, yollara numara verilmek suretiyle plânlamaya alınmıştır.

Mevcut yolların iyileştirilmesi ve yenilerinin ilâvesi konusunda da fenni şartname hazırlanarak, teknik alanda çalışma yöntemini benimseyen 98 maddelik bir yönerge (Talimat) çıkarılmıştır.

1910 ve 1913 Yıllarında ulaşım çalışmalarına daha çok önem verilmiş, yeni kanunlar  çıkarılarak, Karayolu, Demiryolu ve Limanlar konusunda plânlama çalışmaları başlatılmıştır. Bu plân ve uygulamalar aynı şekilde Cumhuriyet döneminde de devam etmiş ve 1935 de demiryolu yapımı yeniden plânlamaya alınmıştır.

1939 da başlayan İkinci Dünya Savaşı ve sonrası motorlu taşıtlar çoğalmış ve gelişmiştir. Bu gelişmeler neticesinde, motorlu taşıtların düzenli olarak akışını sağlayacak yol ağlarının geliştirilmesi gündeme gelmiş, bu konu, Millî Ekonomi ve Millî Güvenlik açısından da önem kazanmıştır.

Eğitim ve Sağlık hizmetlerinin yurdun her köşesine yaygınlaştırılması, uluslararası ilişkilerimiz, sosyal ve millî bütünlüğümüz ile iç ve dış turizm açısından karayolu ağının genişletilmesi ve geliştirilmesi mecburiyeti  hasıl  olmuştur.

1942/1943 Yıllarında bu konu önemli bir madde olarak TBMM de gündeme alınmış ve mevcut yollarının çağdaş standartlara yükseltilmesi çalışmalarına başlanmıştır.

Yeni tekniklerle yeni yollar yapılması ve bunu gerçekleştirecek kadroların eğitilmesi ve ülke çapında faaliyet gösterecek bir teşkilâtın kurulması çalışmalarına başlanılmasına karar verilmiştir.

Savaş sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye’ye yaptığı ekonomik ve askerî yardım programına, karayolları konusu da dahil edilerek modernleşme çalışmalarına başlanılmıştır.

Bunun sonucunda, Amerika Birleşik Devletleri, Federal Yollar Genel Müdür Yardımcısı H.G.HİLTS Başkanlığında bir uzmanlar heyeti Türkiye’ye gelerek çeşitli inceleme ve araştırmalar yapmışlar ve bu çalışmalar sonucunda nelerin yapılması gerektiği hususunda bir rapor hazırlamışlardır.

Bayındırlık Bakanlığı (O zamanki adıyla Nafıa Vekâleti) tarafından çok beğenilip, büyük kabul gören ve bakanlığı derhâl harekete geçiren bu rapor kısaca aşağıya çıkarılmıştır.

Özetle HİLTS  Raporu :

1. Müstakil bir Genel Müdürlük kurulması (Karayolları Genel Müdürlüğü)

2. Araştırma, Plânlama, Koordinasyon, Yapım, Bakım, Finansman ve Murakabe (Kontrol)  Dairelerinin kurulması,

3.  Maliye Bakanlığı’nda tüm gelirleri kabûl edecek, bu iş için tahsis edilmiş plânlar fonu tesis edilmesi.

4.  Ticaret ve nakliyat işlerinde kullanılan vasıtalardan ton/km. hesabıyla nakliye vergisi alınması

5.  Karayolları Şebekesinde; Devlet Yollarında istimlâk genişliğinin en az 35 metre,  Belediye hudutları dahilinde ise en az 55 metre olmalıdır. Her iki istikamete gidiş ve gelişe elverişli  yolların  ve köprülerin inşa edilmesi gerekmektedir.

6.  Plân ve Programlamada; Karayolları, Demiryolları, Denizyolları ile Havayolu nakliyatı ekonomileri, birbirleriyle koordine edilmeli, sivil ve askeri bakımdan ele alınmalıdır .

7.  Devlet Yolları üzerinde çalışan, bütün taşıtların, hacim sınıf ve ağırlıkları, mevcut ebatları üzerinde ve istikametleri hakkında derhal bir seyrüsefer etüdü yapılmalıdır.

8.  Karayollarındaki seyrüseferin bütün Türkiye Ekonomisi üzerindeki tesiri tespit edilerek, bakım ve ıslahı programları mali imkânlar nispetinde genişletilmelidir.

9.  İyi personel temini, eğitimi ve kullanma politikası kuvvetlendirilmeli ve kadrolar meslekî esaslar üzerine  tesis edilmelidir.

10. Pratik ve Teknik personel, makinist ve şoför  yetiştirilmesi için Silâhlı Kuvvetlerle işbirliği sağlanmalıdır .

11. Yapılan etütlerde, karayollarından azami  istifadenin sağlanması için bütün   bakanlıklarla işbirliği yapılmalıdır. Yolların Trafik Emniyeti için tavsiyelerde bulunmak üzere; Karayolları Genel Müdürlüğü Başkanlığında, İçişleri, Maliye ve Milli  Eğitim Bakanlıkları  temsilcilerinden  oluşan, “Yol Emniyet Heyeti” teşkil edilmelidir.

12. Bu heyet, memleketin her tarafında aynı şekilde tatbik edilecek bir Trafik Rehberi hazırlanmalıdır.

13. İşgücü potansiyelini geliştirmek, çalışmaların verimini artırmak ve milli  ekonomiye  katkıyı en yüksek düzeye çıkarabilmek amacı  ile en uyun  teknolojik  gelişmeleri  izlemek, kalite norm  ve  standartları gerçekleştirici  yönde eğitim yapmak, fonksiyonel, ama merkeziyetçi olmayan bir karakterde gelişme sağlamak, her elemana ihtiyacı olan eğitimi vermek.

14. Yönetici ve amirlerin inançla kabul edecekleri ve eğitime katılanların         arzu duyacakları  bir eğitim ortamı  hazırlayıp, yeni  ve çağdaş programlar geliştirmek.

15.  Personel alınmasında objektif  seçme yöntemleri  ve testleri  geliştirmek.

16. Atanma, sicil ve değerlendirme sistemleri ile eğitim programları arasında bağıntılar kurmak ve sürdürmek.

17.  Eğitim için kabul edilebilir, akla yatkın  teşvik unsurları  yaratmak.

18.  Göze ve kulağa hitap eden eğitim araç ve gereçleri kullanmak.

RAPORA RAĞMEN BUGÜN GELİNEN NOKTA

Yukarıdaki  bilgilerle  1879 dan 2001 e baktığımızda  genel olarak  yolun önemi hep hafızalarımızda  sıcak olarak  tutulmuş, gereken  tedbirler  zamanında düşünülmüş  olmasına rağmen zamanında hayata geçilmemiştir.


Bilhassa  1960 lı yıllardan sonra araç sayısının  süratle  artması  karşısında sadece  yol yapma gayretine girişilmiş ve trafik unsurlarından en önemlisi olan eğitimin; yol yapımı ve araç artışlarına paralel olarak geliştirilmediği her ortamda dile getirilmektedir.


Yapılan otoyolları ayrı bir bölüm olarak ayıracak olursak, diğer yollarımızın; devlet yolları, ile il ve şehir içi yollarının, mevcut araç sayısının veya sürücü ve yayaların % 95 i gibi çok yüksek bir değerine hizmet ettiğini kolayca anlayabilmekteyiz.

Bu değerler içerisinde en ileri Teknoloji ürünü otomobiller, otobüsler, kamyonlar olduğu gibi, bu vasıtaların 30-40 yaşında olan cinsleri ile iş makinelerinin, traktör ve taşıma araçlarının, motorsuz taşıtların, at arabalarının, kısaca her cins aracın aynı yol üzerinde seyrettiğini görürsünüz .

Bu yolların çoğu 21. yüzyıl trafiğine hizmet verecek, nitelik ve kapasiteden çok uzaktır.

En önemli şehirlerarası yolların bile halâ bölünmüş hale getirilmediği, banketlerinin yeterli olmadığı, tırmanma şeritleri ekleyerek problemlerinin azaltılmaya çalışıldığı sık sık görülmektedir.

İşaret levhalarındaki noksanlıklar, hatta yanlışlıklar ile bu yollar üzerindeki kontrol ve murakabenin içler açısı olduğunu da unutmamak gerekmektedir.

Bütün bu olumsuzluklara, çok ağır işleyen ve asla caydırıcı olmayan yargı da eklendiğinde, karayolu ve trafik terörünün başlıca sebepleri gözler önüne serilmektedir.

Yukarıda ifade edilen her bir konu  ayrı, ayrı  irdelendiğinde, esas  problemin, hep geçmiş yıllarda düşünülenlerin uygulamaya konulmadığı gerçeğinden kaynaklanan sıkıntılar olduğu görülmektedir.

Kuralsızlık, görevlilerin birçoğu da dahil olmak üzere, milletimizin ruhuna işlemiş bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. (Bazen ters yolda gitmekte veya kırmızı ışıkta geçmekte bir beis görmeyen, -hatta bu onun tabiî hakkı imiş gibi bir tavırla- Polis veya Belediye Zabıta otoları gibi)

Örnek vermek gerekirse, her imkânın seferber edildiği gibi gösterilen en önemli ilimiz İstanbul sınırlarında, sürücülerin birçoğu E5 in deniz tarafında (Kadıköy) kırmızı ışıkta durup da, kara tarafında (Örnek, Dudullu) bu kurala uymadıkları, hatta kırmızı ışıkta duranları taciz ettikleri bilinmektedir.

Yasaklı yerlerde park kâhyalığı yapan belediye memurlarını hemen her yerde görebilirsiniz

Caddelerde 50 Km.nin çok üzerinde hız yapanları, kavşaklarda yaya kaldırımlarında usûlsüz park yapanları her yerde görmek mümkün.

Şehir dışında, hiç meskûn  mahalle ilgisi olmayan yerlerde “burası meskûn mahal”  (karşıda köy var) anlayışı ile 50 Km.yi aştınız diyerek ceza yazan memurları bilmeyen yoktur.

İstiap haddinin  çok üzerinde yükü olduğu için inişlerde sizi geçen, (!) çıkışlarda 20-15-10 gibi hızlara düşen kamyonlar çok yerde görülür.

Hız yapılması normal olan güzergâhlarda, sürücüleri tuzağa düşürmek için pusuya yatan, uygun geçiş şartlarına rağmen, 10 km. hızla giden kamyonu “neden solladın?” deyip, ceza uygulayan polisleri bilmeyen yok gibidir.

Saymakla bitirilemeyecek kadar çok olan bu örnekleri özetlemek gerekirse:

Ülkemizde kazaların en aza indirilmesi için :

1. Eğitim; Milli Eğitim Bakanlığı’nca, gerek yolu kullanan yaya  ve sürücüler için, gerekse yolla ilgili Trafik ışıkları, işaret levhaları ve yol çizgileri ile ilgili  personelin ve gerekse yolu murakabe eden tüm görevlilerin ve Trafik hizmetinde görev alan diğer mühendis, teknik eleman komisyon üyesi , trafik öğretmeni, aday yetiştiren öğretmen vs. herkesin eğitilmesinin sağlanabilmesi için ayrı bir ünite kurulmalı ve devamlığı sağlanmalıdır

2.  Trafik hizmetleri  tek başlıkta yürütülmelidir.

3.  İmtihan sistemi değiştirilmeli, şoför adayları pist, şehir içi, şehir dışı gibi aşamalı olarak ciddi bir imtihana tabi tutulmalıdır.

4. İhtisas mahkemeleri kurularak, trafik polisinin gerçek görevi belirlenmeli, Polis tespit yapmamalı, suç belirleyici olmamalıdır.

5.  Yozlaştırılan bilirkişilik müessesesi mahkeme kapsamı içerisine dahil edilmeli veya   “halk jürisi” sistemi oluşturulmalıdır.

6. Bugünkü şekli ile mahkemeler, basit bir maddi kazayı bile kademeli bilirkişi veya mercilerine gönderdiklerinden, zaman kaybı çok olmakta ve hukuk caydırıcı olmamakta, adalet de yerini bulmamaktadır.

7. İlk celsede, ya da İkinci celsede karar verilebilecek bir dava; hakimin trafik bilgisi  olmaması, bilirkişilerce de çelişkili raporlar verilmesi neticesinde bazen yıllarca sürebilmektedir.

8. Çelişkilerle dolu olan bilirkişi raporları için hiçbir inceleme yapılmadığı gibi, sorumluları hakkında da adli ve idari işlem yapılmamaktadır.

9. Eskiden belirli periyotlarla yapılan ehliyet vizeleri tekrar uygulamaya konulmalı, araç muayeneleri  ciddi bir metotla takip edilmeli  hız, ağırlık kural uygulamaları ciddî ve eğitimli personelce yapılmalıdır.

10.  Sürücü Eğitimi Millî Eğitim Bakanlığı’ndan alınmalı, Sürücü Kursları elemine edilmeli, kalanlar ıslah edilmeli ve nüfus yoğunluğuna göre bölgelere dağıtılmalı, yeminli bağımsız kuruluşlarca denetlenmeli, sürücü kursu işletenlerin  politikaya girmeleri yasaklanmalıdır.

http://www.trafiklife.com/components/com_jce/editor/tiny_mce/plugins/article/img/pagebreak.png);">

DÜNYADA TRAFİĞİN TARİHÇESİ

 

İnsanoğlunun hareket etme irade ve aksiyonu, bundan 4000 yıl öncesine kadar        hayvan sırtlarında gerçekleşiyordu. Milattan 2000 yıl önce tekerleğin keşfi bundan 2300 sene önce üç tekerlekli aracın bulunuşu, Romalıların tekerlekli vagon dediği araçları barış ve savaşta kullanmaya başlaması ile hareketliliğin getirdiği ölüm ve yaralanmalar gündeme gelmeye başlamıştır. Tekerlekli trafik yoğunluğunun artması nedeni ile trafik denetleme hizmetleri ilkin eski Roma’da başlatıldı. Roma’da taşıt süresi ve bunların izleyecekleri yollarda düzenlemeler yapıldı.

Julius Sezar gündüzleri Roma’ya tekerlekli taşıtların girmesini yasaklamıştır. Bu, kayıtlara geçen ilk trafik düzenlenmesidir.

Leonardo da Vinci, MS 1500 Yılında, İtalyan kentlerinde insan ve araç trafiğinin ayrılmasını, yayalar için daha yüksek yol şeridi  (kaldırım) yapılmasını önerdi.

XVII. YY’ da  birçok Avrupa  ülkesinde tek yönlü yollar yapılmaya başlandı, bazı caddelere  park yasağı konuldu. O devirdeki tüm araçlar hep hayvan veya insan gücü ile hareket ettiriliyordu.

http://www.trafiklife.com/components/com_jce/editor/tiny_mce/plugins/article/img/pagebreak.png);">

OTOMOBİLİN GELİŞİMİ VE KAZALARIN BAŞLAMASI


1771 de bir Fransız mühendisi, ilk kez üç tekerlekli bir araç yaptı ve  buna kendi kendisine hareket eden anlamında otomobil adını verdi.

Yolda duvar delerken oluşan kaza, ilk kaza trafik kazası olarak anılmaktadır.

1776 da,  kendi kendisine işleyen buharlı araçlar karayollarında kullanılmaya başlamıştır.

İngiltere de 1821 de ilk buharlı posta aracı ve sonra buharlı yangın söndürme aracı yapılmıştır. Bu aracın sebep olduğu  ölüm, karayolu motorlu trafik döneminin ilk ölümü olarak belirlenmiştir.

Gene İngiltere de Hill (1824) ve Hannock (1831) buharlı posta arabaları yapmışlardır.

1867 de Paris’te ilk yaya köprüsü yapılmıştır.

1873 te Fransız Amedee Bolee, Paris-Bordo arasında işleyen Marcelle  adlı arabayı  yaparak toplu taşımacılığı başlatmış oldu.

1883 te  Delamare Deboutevilla ilk kez  benzinle çalışan patlamalı motorlu aracı  trafiğe çıkardı.

1883 te Dion Markizi, küçük borulu  buhar  kazanı ve ani buharlaşma temeline dayanan arabasıyla otomobil yapımı hareketinin öncüsü olmuştur.

1887 de Daimler ray üzerinde motorlu demiryolu taşımacılığını ortaya koydu.

Hemen akabinde Pankard  ve Levessor, iki beygir gücündeki benzin motorunu, 4 tekerlekli otomobil şasisine yerleştirdiler.

1895 de Daimler ilk kez 2 tekerlekli motosikleti yaptı.

Bu tarih itibarı ile otomobil sanayisinde bir atılım başlatıldı. Özellikle   Peugeot, Bouton,Bollee ve Louis Renault patlamalı benzin motorlarını geliştirdiler.

İlk otomobil  yarışı 1898 de Fransa da yapıldı, birinciliği Jeantaud marka araçla Chassenloub-Laubat kazandı.

Görülüyor ki otomobilin gelişim tarihinde Fransızların rolü fazladır. Sonraki yıllarda hızlı otomobil yarışları kazalara da neden olduğundan kurallar ve koruyucu  tedbirler  alınmaya başlandı ve ardından otomobil devri inkişaf etmeye başladı:

1899  Da Serpollet, otomobil yapım sanayiine yöneldi.

1900  de ilk kez Amerika Trafik Kuralları uygulamaya başladı.

1906  da Automobile-Club de France ( Fransız Otomobil Klubü ) kuruldu.

1907  de Opel  firması hasta taşıma aracı (ambulans) yaptı.

1905-1920 arasında Mercedes-Benz, Opel, Packard gibi otomobil markaları kaliteli otomobiller üretmeye başladı. İlk motorize tıbbi taşımacılığını, 1908 de Opel firması motorla çalışan vagonla başlattı. Bu 20 beygir gücünde 40 km. hız yapan bir motorlu araçtı. Bu araç günümüz kurtarma araçları için bir adımdı.

Yirminci yüzyılın başında 1914-1918 Birinci dünya savaşı ihtiyaçları da dahil araç sayısı, tipleri, hız sınırları hızlı gelişme gösterdiğinden, trafik işaretleri, hız kontrolü gibi konularda dünyada müşterek çalışmalarla, kurallar konmaya başlandı.

Bu yıllar itibarı ile trafiğe kamyon ve otobüs gibi ağır vasıtalar da girmeye başlamıştır. Trafik alanındaki denetim ve uluslararası kuralların standart hale getirme çalışmaları, 2. Dünya Savaşı sonrası 1945 lerde başladı.

Amerika Kıtası savaş bölgesi olmamıştı fakat Asya ve Avrupa Kıtaları Amerika’nın savaş alanı olmuştu ve en gelişmiş motorlu araç modellerini savaş ve barış ihtiyaçlarına göre, buralarda edindiği tecrübe ile süratle geliştirmişti.

Bu tecrübeler ışığında, karayoluna büyük önem vererek ekspres yollar, iki yönlü yol, köprü ve viyadük uygulamalarını başlatarak güvenli kara yolu taşımacılığının öncülüğünü yaptı.

İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere otomotiv sanayii ve karayollarına  özel bir ilgi  gösterdiler.

Amerika da 1960 da yılda 24.2 milyon taşıt üretilmişti. Savaş mağluplarından Almanya ve Japonya ancak 1960 dan sonraki yıllarda otomobil üretim yarışına katılmışlardır. Japonya 1958-1966 arasında yıllık üretimi 8 kat artmış, üretimi 2.3 milyona ulaşmıştır. Bu sayı Almanya ve Fransa da 2 milyon, İtalya da 1.5 milyon olmuştur.

http://www.trafiklife.com/components/com_jce/editor/tiny_mce/plugins/article/img/pagebreak.png);">

TÜRKİYE’DE YOL VE TRAFİK

Türkiye 1950’lerde Marshall yardımı denilen bir programla ülkenin hemen her yerine ulaşabilen asfalt kaplamalı tek veya çift yönlü devlet yolu yapma seferberliğine başlamıştır. O zamanlar ülkemizde 20.000 km. kadar kötü yollar varken  1950 lerde Ankara- İstanbul arası iki aracın zor geçebildiği yolda otobüs yolculuğu 10 saat, Ankara- Konya arası bazı yollar tarlalardan geçtiği için 10-12 saat sürerdi.) bugün 1800 km. kadarı otoyol olan 64.000 km. karayoluna ulaştık.

Türkiye’de 1959 da otomobil üretimi hazırlıklarına başlanmış ve  ilk Türk yapısı araç Anadol ismiyle Koç- Otosan tarafından üretilmiş ve yıllık üretim kapasitesi 4.500 adet olarak planlanmıştır. 1969 da TOFAŞ Murat, 1972 de Reneult  yılda 8.000 araç üretmişlerdir.

http://www.trafiklife.com/components/com_jce/editor/tiny_mce/plugins/article/img/pagebreak.png);">

TRAFİKTE ALKOL SINIRLAMALARI

Alkol ve trafik kazaları ilişkilerinin önemi anlaşılmaya başlandığından, 1936 da Norveç’de kanda alkol seviyesinin % 0,5 gr. veya 0,50 promili geçmemesi kuralı getirilmiştir.

Avustralya  1960, Rusya 1972, Norveç 1973, Finlandiya 1977, İngiltere 1981, Amerika 1982, de (1982 de bazı eyaletlerdeki sınırlama 1985 de) tüm Amerika’da  alkol sınırlaması uygulanmaya başlandı.

Alkol sınırlaması Türkiye’de 1983 de çıkarılan 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa  ile uygulamaya konulmuştur.

Trafik kazaları ile, alkol gibi  birinci derece  ilgili olan emniyet kemerlerinin de mecburi olarak kullanılır hale getirilmesi son 30 yılda gerçekleşmiştir.


Alkollü araç kullanıldığında  ya da emniyet kemeri takılmadan araç kullanıldığında, kazalardaki ölüm ve yaralanma sayıları % 30 ile % 40 oranında artmakta olduğunu hemen belirtmek gerekmektedir.)

Emniyet kemeri kullanılması mecburiyeti Amerika’da 1968, İngiltere de  1977 de başlanmıştır. Almanya 1984, Çin, Hindistan, Mısır ve Arjantin de 1988  yılına bu mecburiyeti getirmiştir.

Ülkemizde 1983 de yürürlüğe giren 2918 sayılı Karayolu Trafik Kanunu 78. Maddesine göre hazırlanan yönetmelik hükmüne göre, 1986 da şehirlerarası,   1991 de de şehir içinde Emniyet Kemeri kullanma  mecburiyeti getirilmiştir.

1980’li yıllara kadar geniş, kesintisiz, sürat yapmaya mkân veren geometrik ve fiziki yönden tüm dünya geniş bir karayolu seferberliğine girdi ve demiryollarını biraz ihmâl etti. Fakat 1980’li yıllardan sonra Japonya ve Amerika’nın başlattığı hızlı ve güvenceli çalışan demiryolu  hizmetlerine ağırlık verildi.

Türkiye ise 1980’lerden sonra otoyol politikasına öncelik verdi. Demiryolunu  ise 1950’den beri çok ihmâl etti.

Tüm taşımacılığın Amerika da %  27.29 u karayoluyla, % 38.3  u demiryoluyla yapılırken, bu oran Almanya’da karayolu % 58.2, demiryolu % 22 iken,   ülkemizde % 95  i karayolu ve % 4 ü demiryolu ile yapılmaktadır. Türkiye de 1939 da mevcut olan 11.000  km.  demiryolu ağına  yenileri eklenmemiş, ancak çok sınırlı modernizasyon çalışmaları yapılmıştır.

http://www.trafiklife.com/components/com_jce/editor/tiny_mce/plugins/article/img/pagebreak.png);">
İLKYARDIM VE AMBULANS

İkinci Dünya Savaşı sonrası gelişmeler, Kore ve Vietnam Savaşlarında, yaralanmalarda ilk ve acil yardım için süratli, bilgili acil kurtarma ve tedavi ilkelerinin belirlenmesine neden oldu. İlk yardım ders ve kursları  okullar ve sürücü okullarında  sürdürülürken,  acil kurtarma  ve tıbbî yardım hizmetlerine öncelik verilmeye başlandı. Fakat Bu konuda, çok daya önceden, ilk  ilk örgütlenen ülke İngiltere olmuştur:

1881 de St. Jones Acil İlk Yardım gönüllü teşkilatı, 1908 de İngiltere  Kızılhaç’ına bağlı acil ilk yardım teşkilatı kurulmuştur.

Acil yardım için ilk motorlu ambulans 20.yüzyılda yapıldı ve bu araçlar hızla  geliştirildi.

Savaş sonunda 1918 de Almanların elinde 3.000 kadar ambülâns vardı. İkinci dünya savaşında Acil Kurtarma ( Rescue ) ekipleri kuruldu. Amerika da Good Samaritan, AAA (Amerika’da Otomobilcilerin Birliği) gibi kuruluşlar yanında, 1966 da Acil Tıbbî Hizmetler Teşkilâtı (Taşımacılık Hizmetlerine bağlı) ve Acil Yardım Teknisyeni yetiştirmek için bu konunun niteliklerini  tespit etti.

Bu Karayolu kurtarma  ve Acil Yardım  hizmetleri  Japonya’da  itfaiye Komutanlığına, Kore’de Kızılhaç’a, bazı İskandinav ülkelerinde  Halk Sağlığı  Kuruluşlarına, Almanya’da  Sağlık Teşkilatına ve ADAC kuruluşuna, Fransa’da Sağlık Teşkilatına ve özel bir Acil Kurtarma- Tedavi Ekibine, İngiltere’de bölgelere göre itfaiye, Halk Sağlığı ve gönüllü kuruluşlarca  yapılmaktadır.

Türkiye’de ise halâ düzene girmemekle beraber ilk ambulans uygulamasına 1984 te başlanılmıştır. 1983 teki Karayolu Trafik Kanununa İlk ve Acil  Yardım Hizmetlerinin Sağlık Bakanlığınca yapılma hükmünün  koyulmasına rağmen,  bakanlık  bu hizmete  gereken önemi vermemiştir.

1996 daki kanun değişikliğinde bu görevin Sağlık Bakanlığı’nca yapılması, mecburiyeti, ile, “trafik kazasına uğrayanlar, özel hastaneler de dahil olmak üzere, ücretsiz olarak tedavi edilir” şartı getirilmiştir.

Hızır Acil, Kurtarma ve Tedavi  Hizmetleri’ne Sağlık Bakanlığı eskiye göre biraz daha duyarlı olmakla beraber, kanunda belirtilen karayolu üzerinde ilk yardım istasyonlarını kuramamıştır. Mevcut ambulans  hizmetlerinin % 83 ü  trafik kazası dışındaki  hizmetlerde kullanılmaktadır. 1983 Kanunu ile sürücü kurslarında  12 saatlik ilkyardım dersleri ile 1996 trafik  kanununda okullarda ilkyardım ve trafik güvenliği derslerinin konulması şartı getirilmiştir ama sürücü kurslarında eğitime devam uygulanmadığından, okullarda ise yetişkin öğretmen sayısı yeterli olmadığından, bu kanunlar maalesef  kâğıt üzerinde kalmış bulunmaktadır.Her ülke trafik düzenlenmesini  yasa ve yöneltmeliklerle, bazı ülkeler (kısmen İngiltere) gelenekleriyle sürdürmektedirler. Bu  konuda en katı ve kuralcı ülke Amerika  Birleşik Devletleri’dir. Dünyada ilk trafik kanunu Amerika da 1900 yılında yürürlüğe girdi. 1969’daki Amerika Karayolu Güvenliği Kanunu ile bu ülke trafiği düzene girdi.

Trafik kurallarının uygulanması yönünden en disiplinli ülkeler İskandinav  ülkeleridir.

Türkiye’deki trafik suçları Belediyeler Kanunu, (1926)  yine Belediyeler Kanunu, 1930) ile Polis Selâhiyet Kanunu (1937) hükümleri ile yorumlanmışsa da, 6085 sayılı Karayolu Trafik Kanunu 1953 de çıkmıştır. Daha sonra 2918 Sayılı Kanun ve bu günkü uygulama. Kanunlar çıkarılır ancak, öncelikle kanun koyucular ona harfiyen uyarsa, bürokratlar ve halk da uyar veya uymak zorunda kalır. Çıkarılan kanunların da bir esprisi olur.

Kimler Online

101 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi

Üye Girişi

Ziyaretçi Sayısı

Bugün 175

Dün 110

Bu Hafta 542

Bu Ay 2504

Toplam 126555

Trafik Dedektifleri

trafik dedektifleri1

Stajyer Sürücülük Nedir?

Stajyer Sürücülerin Uyması Gerekli Kurallar Nelerdir?

detaylı bilgi için tıklayınız…

Çocuklar İçin

TRT Radyo Programları

Open in new window

Trafik Kaza Haberleri

JSN Epic is designed by JoomlaShine.com