Yaya Kazaları - Trafik Forum

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

Yaya Kazaları

Daha
5 yıl 3 hafta önce #96 yazan admin
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Yayaların Karıştığı TRAFİK KAZALARINDAKİ ÖLÜMLERİN % 30'u GELİŞMİŞ,% 70'i GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE MEYDANA GELMEKTEDİR

yaya olarak trafik ortamında bulunan bir kişi her şeyden önce şunu bilmelidir: Bir kaza anında bir otomobile kıyasla zarar görmeden kurtulma olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle yayaların kendilerine ayrılan yollarda ve kurallara uygun hareket etmeleri kendi güvenlikleri açısından çok önemlidir.
Ülkemizde bazı sürücüler yayalara saygısız davrandıkları ve haklarını gasp ettiklerini görünmektedir. Gelişmiş ülkelerde yayanın hakları diğer ülkelere göre daha çoktur.Mesala Amerikada Bir yayanın Kaldırımdan yaya geçidinden aşağı ayağını attığından itibaren karşıdan gelen bir sürücü tarafından 100 metre ilerden aracını yavaşlatmaya başladıkları görünmüş ve kesinlikle stop çizgisinden itibaren geçiş yapmazlar Çünkü yaya çarptıkları zaman büyük bir ceza ile karşılaşacaklarını çok iyi bilirler.ama Ülkemizde ne yazık ki bunu söylemek mümkün değildir.Yaya yolla çıktığı zaman tamamen kurslu mantığı seneler boyunca bir tabu olarak zihnilere yerleştirilmiştir.Fakat günümüzde trafik konusunda kendini yetiştirmiş görevliler tarafından olsun diğer trafik uzmanları olsun yayanın tamamen kusurlu olmadığını dair ilme ve fene uygun deliler yola çıkarak araçlarının hızlarını hesaplayarak sürücülerinin hatalı olduklarına dair raporlar yazmaktadırlar.
Geçenlerde bir sohbet esnasında bir gazetede köşe yazarı olan bir arkadaşım tarafından Bana Kavşak girişinde bazı araç sürücüleri araçlarını yayaların geçiş yaptığı yere koyarak geçişlerini engeledikleriniş ve yayaların hayatlarını tehlikeye soktuğunu söylemiştir.bende kendisine hak verdiğimi bu konuda trafik kanunda araç sürücüleri kesinlikle kavşakların giriş ve çıkışlarında park ve duraklama yapamayacaklarını söyledim.Buraya park eden araç sürücüleri araçlarından indiği andan itibaren yaya olduklarını düşünmesi gerekmektedir.Burada inen araç sürücüsü biraz ileri gittiğinde bir yaya geçidinde geçtiği an kendisine yol vermeyen araç sürücülerine ağzına gelen lafları söylemektedir.aslında kendisinin yayalara karşı saygısızca ve tehlikeli hareket yaptığını düşünmemektedir zaten ne hikmet ise Bir araç’ın direksiyonuna geçtiğimizde hemen bizde bir şeyler oluşuyor araçı saygısızca davranmak dünyanın en güzel hızlı arabayı sadece biz kullanacağız diye bazı duygularımız kabarmaktadır.Lakin bir gün biz yaya olabileçeğimiz hiç aklmıza gelmez.
Yayaların trafikte sorumlukları olduğu herkez tarafından bilinmektedir Bu trafik sorumululuğunu yerine getirmediği taktirde ya canınla yada trafik para cezasıyla karşılşaçaklarını bilmelidir.Trafik para cezası araç sürücülerine keilmiyor yayalarada trafik para cezası kesilmektedir.Mesela kırmızı ışıkta geçen yaya 52 ytl para cezası yazılmaktadır.Trafik polisi bizi yaya olarak ceza yazdığında hemen yazamazsın diye bağırmamıza gerek yoktur.Çünkü trafik kanunu 68 maddesi bunu çok iyi yazmıştır.
Şimdik çoçukluğumuzdan beri okullarda ve ailemizde bize öğretilen trafik ışıklarındnan başlayarak yayanın trafikte uyması gereken kuraları hatılayalım.Bize Kırmızı ışık dur yeşil ışık geç sarı ışı hazırlan diye öğrettiler ama ne yazık ki biz bunları uyguldığımızda bazen trafik kazalarına mağruz kalıyoruz .Lakin bize şu şekilde öğretseler daha iyi olmaz mıydı kırmızı ışık dur yol sana kapalı sarı ışık yol sana hazırlanacak yeşil ışık yol sana açık sağına soluna bak geç anlamında olsaydı bizde bu kurallı uyarak kendimizin can güvenliğini daha dikatli sağlamış olurduk.Çünkü yeşil ışık yandığında bize freni tutmayan,alkollü da sürüclerin çarpaçağını düşünmeliyiz.

Yayaların karşıdan karşıya geçerken yaya geçitlerinden ,üst geçitlerden,altgeçitlerden,okul geçitlerde ,trafik polisi olan güvenli yollarda geçmemiz gerekmektedir. Şayet bu yerler yok ise kontrolsüz kavşaklarda kavşak giriş ve çıkışlardan geçmeliyiz. Yayalar için bulunan güvenli yollar yani yaya geçidi,üst geçit,altgeçit,trafik ışıkların ve kavşakların giriş ve çıkışları bulunan yerler karşıdan karşıya geçiş yerlerine 100 metre içersinde kalıyorsa yaya mecburen bu yerlerden geçmek zorundadır.
Geçitlerin ve kavşaklarının bulunmadığı yerlerde ise şkaldıma inmeden ilk önce soluna sonra sağına tekrar soluna bakarak karşıya geçmeye başlamalıyız. Yolun ortasına geldiğimizde tekrar solumuza ve sağımız bakarak koşmayarak karşıya geçmeliyiz kısaca şu sloganı kafamızdan çıkarmalıyız; DUR,BAK, DİNLE ,KARAR VER, GEÇ
Kontrolsüz kavşaklarda veya yollarda Karşıdan karşıya geçiş yapamayacağımız yerle aşağıda belirtilmiştir.
Duran ve hareket halindeki araçların ön ve arkasından,
Tepe üstlerinden,
Tünel giriş ve çıkışlarından,
Virajlardan ve görüşe kapalı yerlerden

Trafikte Önce Siz Örnek Olun, Diğerlerinin Değiştiğini Göreceksiniz...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.174 saniye
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com