KURBAN – TRAFİK - DEVLET - Trafik Forum

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

KURBAN – TRAFİK - DEVLET

Daha
5 yıl 4 ay önce #105 yazan admin
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
KURBAN – TRAFİK - DEVLET

Prof.Dr.Mehmet YÜKSEL

Osmanlıda tebaanın sadece malı mülkü değil, aynı zamanda canı da padişaha aitti. Bir insanın değeri parayla veya deveyle ölçülebilir olmalıydı. O yüzden insanlarımız büyük ölçüde “değersiz” sayılıyor, hakir görülebiliyordu.
İnsanların bu ülkede kendi yavrularını dövmeleri, onları bazen çok ağır denebilecek şekilde cezalandırmaları, kızlarını namus uğruna olsa da öldürebilecek safhaya gelmeleri bugün (2011 yılında) bile mümkün mü? Bu soruya kaç kişi “hayır” diyebilir?

Diyemez, çünkü bu pekala mümkün.
Kendi çocuğunu dahi kötü muameleye tutan biri başkalarınınkilerini ne yapar?
Okullarda, fabrikalarda, karakollarda, hapishanelerde, asker ocağında yaşadıklarını anlatmakla bitiremeyen büyüklerimizin yakınmaları hala kulaklarımızı ve vicdanımızı sızlatmıyor mu?

Sevgili Mehmet Acar köşe yazısında rakam veriyor: “Son 130 (yüz otuz) yılda ülkemizdeki depremlerde 125 000 civarında kurban verildi. Son 30 (otuz) yılda trafik kazalarına verilen kurban sayısı ise 200 000 kadar.”

İnsan canının kıymeti harbiyesi bu ülkede ancak yabancılar da görürse okunur. Aksi halde görmezlikten – duymazlıktan – umursamazlıktan gelinir. Basın manşetlere çıkarırsa, televizyonlar canlı yayına geçerse yürütme organları bir şeyler yapmak zorunda kalır.

Sayın basınımız, bu ülkede en azından her saat başı bir insan ölüyor, beş on kişi yaralı kurtarılıyor, binlerce liralık mal kaybı oluyor.

Sınırlarımızın ötesindeki sayın dostlar ve düşmanlar, bu ülkede insanların yaşam hakkı meselesi pek umursanmıyor. Trafikte sizdekilerden daha fazla zayiat veriyoruz.

Lütfen bize sahip çıkılmasını sağlayınız.
Yürütme organına sorarsanız, kabahatli “biz” oluyoruz.

Yapılan yasa ve yönetmeliklere sahip çıkmayan ve denetlemeyi savsaklayan yürütmeyi yapan kişilerin, “trafik” konusunu ana rahminde öğrendiğini sanan belediye başkanlarının, kendilerini tüm yasaların üstünde gören dokunulmazların hepsi masum ki masum.

“Eğitim şart” diye ısrar eden dostlarım; acaba eğitimini yetersiz gördükleriniz kimler?
“Ceza yazmayın, vatandaşla bizi karşı karşıya getirmeyin!” diyen valiler ve kaymakamlar mı? Yoksa “ben maliye bakanının tahsildarı değilim” diyerek ceza kesmeyen emniyet müdürleri mi?

Bir trafik zabıtasına veya sürücü kursu öğretmenine sorun, “Bir kavşakta hangi yolun anayol, hangisinin tali yol olduğu trafik işaretleriyle belirlenmemiş ise geçiş hakkı hangi araçtadır?”

Uygulama şöyle yapılmaktadır: Yollardan biri anayoldur. Hangisinin olduğunu sürücüler bilir. (“İnanmazsan git trafiğe sor, burası hep anayoldur” dedi bana birisi Denizli – Kınıklı, Fakülte Caddesi-Doğan Demircioğlu Caddesi kavşağında.)
Yetki - sorumluluk bağlantısını kabullenmeyen yöneticilerimiz güçlerini hala Osmanlıdan mı alırlar, bilinmez. Devletimizin “insan merkezli” olmayıp her halde devleti koruyan bir yapıya sahip oluşu her 50 dakikada bir trafik ölümünün müsebbibidir.

Yeni anayasayı beklerken bazı eski alışkanlıklarımızdan –zor da olsa- vazgeçmeye hazır olmalıyız.

Trafikte Önce Siz Örnek Olun, Diğerlerinin Değiştiğini Göreceksiniz...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.197 saniye
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com