Bir Dosta Açık Mektup-1-2 - Trafik Forum

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

Bir Dosta Açık Mektup-1-2

Daha
3 yıl 10 ay önce #108 yazan admin
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Bir Dosta Açık Mektup-1

Mehmet Yüksel

Sevgili Kardeşim Ali,

Tesadüfen beni de solladığında senin otomobilini tanıdım ve eve giden yolumuz zaten aynı olduğu için seni takip etmeye karar verdim.

Toplumu hemen hemen her konuda acımasızca eleştirdiğini ve taş üstünde taş bırakmadığını bildiğim için trafikteki davranışını -açıkçası- merak ettim.

Arkalı önlü ilk kavşağa geldiğimizde sağa sinyal vermeden döndün. Evine gittiğini bildiğimden hangi yöne döneceğini biliyordum, yani benim için sürpriz olmadı.

Arkasından trafik lambalarının olduğu kavşakta kırmızıya takılıp durduk. Yine sağa dönmek gerektiğini düşündüm ama sen yine sinyal vermedin. Bende “acabalar” oluştu. Başka bir yere de uğramak isteyebileceğini tahmin ettim. Ama o da ne? Yeşil yanar yanmaz sağa tam dönme esnasında sinyalini yaktığını gördüm.

İlköğretim okulu önündeki yaya geçidinde çocukları keskin bir korna sesiyle korkuttuğunu ve hatta birinin koşarak kenara kendini zor attığını belki de fark etmedin.

Diğer dörtyol ağzındaki trafik lambalarının kırmızı ışığı yeni yanmıştı ve sen hızından dolayı duramadın, geçtin. Hani, diğer yöndeki arabalar da henüz harekete geçmemişlerdi, mesele olmadı. Ama ben durmak zorunda olduğumdan seni kaybettim, takip edemez oldum.

O da ne? Kısa bir zaman sonra seni araban yol kenarında park ederken tekrar keşfettim. Cep telefonunla konuşuyordun. İlk etapta, hareket halinde telefonunu kullanmadığın için aklımdan seni kutlamak geçti. Ben de hemen arkanda durmayı tasarlarken senin duraklama yasağı levhasının tam da altında durmuş olman benim de durup seni beklememe mani oldu.

Havanın kapalı ve hafiften yağışlı olmasından dolayı seni artık kaybettiğimi hesapladım. Işıklarını yakmadığın için arabanı tekrar görüp fark edemeyebilirdim.

Ama senin direksiyon hakimiyetini ve sürücülükteki ustalığını demek ki bir an unutmuşum. Yol dar olsa da sen boş olan karşı şeridi de kullanarak hemen önüme geçiverdin. Senin eve epey yaklaşmıştık. Ben de seni takibi bırakmayı düşünürken hemen arabanı karşı şeride doğrulttun ve burcu burcu simit kokan fırının önünde ikinci sırada duruverdin. Dörtlü sinyalleri yakmış olmandan fırından bir şeyler alacağını tahmin ettim. Ve de öyle oldu. Bir poşet simitle dönmen uzun sürmedi.

Trafik polisinin de senin yakınında yine park yasağında park eden arabaların yanında ikinci sırada durup fırına girmesi beni epey korkuttu; senin peşine takıldığını sandım. Trafik polisinin de –muhtemelen- simit veya çörek almak için fırının önünde durmuş olması, duraklama ve park yasağında park eden araçları kanıksamış olmasından dolayı rahatladım.

Burada senden ayrılıp ben de evime gidiyorum. Bir müddet beraber olduğumuza sevindim. Trafikteki davranışın diğer sürücülerle kıyaslandığında son derece “normal”, yani ortalamanın ta kendisidir.

Bilirsin, bizde herkes birbirini ve kutsal bildiği diğer emanetleri Tanrıya emanet eder. Diğer güçlerin güvenirliği ve kararlılığı olmadığı için olmalı… Sen de Allah’a emanet ol kardeşim. Tanrı seni kazadan ve belalardan korusun! Arkandan giderken gördüm; arabana nazar boncuğu ve muska asmışsın, iyi de etmişsin, kendini güvenceye almışsın. Bizim trafiğin kaotik durumda olduğu ve çok da tehlikeli olduğu malum. Sürücüler çok dikkatsiz, kural mural tanıyan yok. Cezalar da zaten çok düşük. Bazı şanssız günlerinde trafik cezası almamanı dilerim.

(Devam edecek)

Trafikte Önce Siz Örnek Olun, Diğerlerinin Değiştiğini Göreceksiniz...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.234 saniye
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com