OTOMOBİL HİKÂYELERİ - VOLKSWAGEN - Trafik Forum

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

OTOMOBİL HİKÂYELERİ - VOLKSWAGEN

Daha
4 yıl 7 ay önce #166 yazan admin
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
OTOMOBİL HİKÂYELERİ - VOLKSWAGEN1900 yılında Paris fuarında büyük ilgi kazanan ve elektrikle çalışan Lohner-Porsche Elektorchaise diye anılan aracın dizayn ve imaline yardımcı olan Dr. Ferdinand Porsche'nin o tarihe kadar normal çalışan sınıf insanlar için mükemmel bir araba dizayn edip imalatını yapmak her zaman için en büyük amacı olmuştu.

Dr. Porsche , kendi ekonomik aracını yaratmak için sürekli olarak yanında çalışanların kendisine destek vermelerini sağlamak amacıyla onların ilgisini hep bu konuya çekmeye çalışmıştı. Fakat sürekli olarak inatçı idare tarafından geri çevrilmesi ve kötü şansından dolayı bunu gerçekleştirememişti. Birkaç kez bu rüyasını gerçekleştirmeye çok yaklaşmıştı ki bu sefer de Almanya`nın sallanan ekonomisine mağlup oldu.

Fakat bu sefer her şey daha farklı idi. Ona yardım eden Avusturya`lı bir arkadaşı vardı. Öyle bir arkadaş ki ona bütün Alman halkı güvenecekti. Bu sefer Dr. Porsche`nin amacı gerçekleşebilirdi. Kitle halindeki sivil araçların (veya muhtemelen askeri araçlar) seyahat etmeleri için başbakan tarafından yaptırılan otobanları artık Alman halkınında kullanma olanağı doğabilirdi.

Dr. Porsche ve Adolf Hitler arasında yapılan birçok toplantı esnasında yeni halk arabası (Volkswagen) ile ilgili fikir alış verişleri yer aldı.22 Haziran 1934`de bir kontrat imzalandı. Noktalı çizginin üzerini imzalamak kolay tarafıydı. Hemen Almanya`nın yeni liderine uygun yeni bir araç yaratmak için ciddi çalışmalar başladı.

Her zaman ekonomik bir araba imal etme isteğinde olan Porsche daha önceki çizim ve fikirlerine dönebilecekti. Bu tamamıyle yeni bir başlangıç olacak değildi. Bu projenin en zor tarafı maliyeti çok düşük tutabilmekti. Hitler bu arabanın her Alman vatandaşının alabileceği kadar ucuz olmasını emretmişti ortalama 900 Reichsmark (o zamanın Alman para birimi).

Bu projenin maliyetini belirlenen değerde tutabilmek için Porsche Stuttgart`taki evinin garajını atölye olarak kullandı. İlk prototipi imal etmek için gerekli makineleri monte etti. Bir arabanın kalbi ve ruhu motorudur ve bu yeni aracın geliştirilmesindeki en önemli etken de maliyet idi. Böylece çeşitli dizaynlar denenerek şu veya bu nedenlerden dolayı terkedildi. İlk prototip V1 sedan (kasa Peutter Coachbuilder) ve V2 Cabriolet (kasa Dravz Coachbuilder) modellerinde çeşitli motor tipleri denendi. Bunlar iki silindir-iki zamanlı iki silindir-karşılıklı-dört zamanlıüç silindir ve dört silindir-karşılıklı-dört zamanlı modeller idi. Bütün bu modeller ya maliyeti yüksek veya güvenirsiz oldu. Neticede Porsche Mühendislik firmasında çalışan Avusturya`lı Franz Xaver Reimspiess`in dizaynı olan dört silindir- karşılıklı -dört zamanlı motor ölçülere oturdu. Hatta Reimspiess bu dizaynından ötürü Porsche tarafından 100 Reichsmark ile ödüllendirilmiştir. Bugün hala daha kullanılan orijinal VW ambleminin dizaynından dolayı 100 Reichsmark tutarında bir ödül daha almıştı. İnanması zor fakat hergün milyonlarca kullanılan meşhur dört silindirli VW motoru Reimspiess tarafından ilk olarak 1934 yılında dizayn edilmişti. Bu ilk modeller sadece 22 beygir gücünde ve 984 cc idi. 1936 yılında prototip V3 serisi araçlarda kullanılan bu motorlar ile saatte 64 mil hız yapılabiliyordu. Prototip V3 serisinin kasaları Almanya`nın Stutgart kentindeki Daimler Benz firması tarafından imal edilmişti.

VW30 serisi bir sonraki filonun yol göstericisi olarak imal edildi. yine bu serinin kasasıda Deimler-Benz tarafından imal edilmiştir. Bu seride yine ayni 22 beygirlik motorlar kullanıldı. Bu imalat ve test süresinde gizlilik gerektiğinden bu araçlar sadece Alman SS subayları tarafından test ediliyordu. Her araç test sırasında uzun bir yol sürüşüne tabi tutuldu (ortalama 50.000 mil) ve her bir araç çok iyi birer imalat olduklarını kanıtladılar.

VW36 serisi ile kapasite 1 cc artırılarak 985 cc ye çıkartıldı ve yapılan tadilat ile de soğutma sistemi geliştirildi. Bu Reutter kasalı VW36 serisinin 65 mil saatte hız yapmasına imkan tanıdı. ikiye bölünmüş arka cam modeli de bu kasa dizaynına eklenmiştir. Porsche`nin Amerikan otomobil imalat metodunu araştırmak için yaptığı Amerika seyahatinden sonra yeni menteşeli kapı sistemi (önceleri geriye doğru açılan kapılar) uygulandı. Bagaja ve benzin deposuna daha kolay ulaşılması için ön kaput aracın ön kısmına kadar gelen bir uzunluğa getirildi.

Yeni halk arabasını herkesin alabilmesine imkan tanımak fikrine bağlı kalınarak bir tasarruf planı düzenlendi. Bu plana göre bu program için imza atmış olan herkes her bir pulu 5 Richsmark tutarında olan 50 pulluk tasarruf defteri aldı. Bu programın kurallarına göre haftada en az bir pul satın alınarak bu deftere yapıştırmak gerekiyordu. Toplam değeri ortalama 990 Reichsmark olan beş defteri pullar ile dolduran bir tasarrufçu Volkswagen fabrikasına gidip aracını teslim alma hakkı kazanacaktı. Fakat bu program ikinci dünya savaşı nedeniyle iptal edildi.

Hitler bu araçların imalatını erken bir zamanda başlayacağı propagandasını sürdürmeyi devam etti. Fakat kendisinin dünyayı fethetme arzusu içinde olduğunu ve halkın araçları için beklemesi gerektiğini belirtmeyi ne yazık ki unuttu.

26 Mayıs 1938`de Volkswagen fabrikasının temeli atıldı. Ve imalat 1940`da muharebe tipi araçlar ile başladı. Genellikle bu imalat Kubelwagen (Alman Jeep`i ) idi. 1943`de bu Alman Jeepleri için daha fazla güce ihtiyaç duyuldu. Motor kapasitesi 25 beygirlik güç veren 1131 cc`ye çıkarıldı. Bu motor 1953`e kadar bütün Volkswagen`lerde kullanıldı.

Savaş 1945`de sona erdirildi. Fakat Wolfsburg`daki Volkswagen fabrikasında büyük hasar vardı. Müttefiklerin bombardımanı sırasında fabrikanın üçte ikisi yıkılmıştı. Şans eseri fabrika İngiliz işgal bölgesi içinde idi ve tamir edildi. Müttefiklerin acilen tamir edilmiş ikmal araçlarına ihtiyacı vardı. Bu hizmeti Volkswagen fabrikası gerçekleştirdi. Ayrıca müttefik ordularının personel taşıma ve barışı korumaları için daha çok araca ihtiyaçları vardı. Albay Hirst bu fabrikayı çalıştırıp yapabilecek kadar araç imal etmeyi önerdi. Böylece işe ve yiyeceğe çok ihtiyacı olan Alman vatandaşlarına bir olanak sağlanacaktı. Böyle yapmak ile harabeler içindeki Wolfsburg şehri yeniden doğdu ve bir zamanlar komik görüntüsü yüzünden ona gülünüp küçümsenen bu araba kendi erdemleri ile dünyayı fethetmeye çıktı. Bu hikaye bir masal gibi gelse de gerçektir.

1948`de İngiltere fabrikayı tekrar Almanya`ya tahsis etti. Fabrikanın yönetimine Heinz Nordhoff getirildi. Heinz sadece Alman halkı için değil bütün Dünya için kaliteli ve uygun maliyetteki bu arabanın üretimine büyük hız verdi.

Hollandalı bir Volkswagen acenti olan Ben Pon 1949 yılı başlarında Heinz Nordoff tarafından Amerika'ya göderildi. Pon'un görevi Volkswagen için Amerika'da bir pazar aramaktı. Pon Amerika'ya 1948 imalatı bir de Volkswagen götürmüştü. Birçok otomobil acentesine yapılan ziyaretlerden sonra geri çevrilen Pon otel masraflarını ödeyebilmek için Volkswagen'i satıp geri döndü. 1949 yılı sonlarında Heinz birde kendisi denemek için Amerika'ya gitti. Bu sefer Heinz sadece fotoğraflar ve çizimler götürdü. Neticede Max Hoffman isimli büyük bir otomobil acentini Volkswagen'i de listesine eklemeye ikna etti. Böylece artık Volkswagen'de Amerikan otomobil piyasasına girdi.

1954'de motor kapasitesi 1192 cc'ye , beygir gücüd e 30'a çıkarıldı. 1954 sonlarına doğru motorun sıkıştırma oranı artırılarak 36 beygirlik güç elde edildi. 36 beygirlik versiyon 1960 yılına kadar kullanıldı. Volkswagen'i güçsüz bulan müşterilerin istekleri doğrultusunda 1961 de motor yine sıkıştırma oranını artırmanın yanında yapılan bazı değişiklikler ile 40 beygire çıkartıldı. 1966 yılında 1300 VW (1285 cc) 50 beygir gücü ile tanıtıldı. 1967'de motor kapasitesi ve beygir gücü bir kez daha artırıldı. Bu sefer 1493 cc olan motor 53 beygir güç veriyordu. Ayni yıl elektrik sistemi'de 12 volt'a çıkarıldı. Motor kapasitesi birkaç yıl ayni kaldıktan sonra 1585 cc ve 57 beygirlik motor tanıtıldı.

1956 yılında Amerika'da EMPI isimli bir firma Volkswagen'in görünümünü değiştirmek ve motorunu güçlendirmek için bazı aksesuar ve motor kit'leri üretti. 1975'de ise içeriği sadece Volkswagen'ler olan Dune Buggies and Hot VWs isimli dergi Şubat sayısında "Californian Look" veya kısaca "Cal Look" denen bu tip Volkswagen'lere geniş yer verdi. Cal Look Volkswagen'lerin özelliği ise tüm nikelajların sökülmesi (tamponlar dahil) Volkswagen'in 3- 3 1/2 inç alçaltılıp BRM model jant takılıp motorun güçlendirilmesi idi. Derginin bu sayısından sonra ucuz sağlam ve ekonomik olan Volkswagen'i tercih eden kolej öğrencileri arasında bu Cal Look stili çok tutuldu. Böylece Kaliforniya'dan tüm Amerika'ya ve oradanda tüm dünya'ya bu akım yayıldı. Bu akımın yayılması neticesiyle başta Kaliforniya'da olmak üzere birçok yan sanayi firması Volkswagen'ler için aksesuar ve motoru güçlendirmek için birçok yüksek performans yedek parçaları üretmeye başladı. Günümüzde bu yüksek performans parçalar kullanılarak VW motorundan 600 beygirlik güç almak dahi mümkün oldu.

Volkswagen'in amblemi Volks'un (halk) V' si ile Wagen'in (araba) W'sinden oluşur.Bu arma Almanya'nın Wolfsburg şehrine de ithaf edilmiştir.


Volkswagen tesislerinde sadece otomobil değil sosis de üretiliyor.

Ekim 2009'da Beşiktaş-Wolfsburg maçını izlemek için Almanya'ya giden ve bu arada Volkswagen üretim tesislerini de gezen Vatan Gazetesi Yazarlarından Sn. Aydın Ayaydın'ın ''Volkswagen tesislerinde sadece otomobil değil sosis de üretiliyor'' başlıklı yazısını sizlerle paylaşmak istiyoruz.Bu keyifli yazı için de Sayın Aydın Ayaydın'a teşekkür ediyoruz.

Beşiktaş-Wolsfburg maçı için Almanya’ya Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ile birlikte gittik. Maçın olduğu gün sabah Berlin’den Wolfsburg şehrine Doğuş Grubu’nun organize ettiği 1 saat 20 dakikalık tren yolculuğundan sonra geldik. Doğuş Grubu, dünya devi Volkswagen’ın Türkiye distribütörü olduğu için Ferit Şahenk’in konuğu olarak çok az kişinin girebildiği Wolfsburg’taki Volkswagenüretim tesislerini gezme fırsatı buldum.

HERKESİN İŞİ VAR

Fotoğraf makinesi ve cep telefonlarla fotoğraf çekiminin yasak olduğu hatırlatılan bu tesisleri gezince bir ülkenin kalkınmasında sanayinin ne kadar etkili olduğunu gördüm. Wolfsburg şehrinin nüfusu 100 bin dolayında. Nüfusun çocuk, öğrenci ve yaşlılar hariç tamamı Volkswagen’de çalışıyor. Beşiktaş’ın oynadığı Wolsfburg takımı ise Volkswagen’ın takımı. Son derece modern ve canlı küçük bir şehir. Herkesin işi var, herkes mutlu.

2.000 ROBOT ÇALIŞIYOR


Volkswagen üretim üssünü gezerken bize rehberlik eden kişinin ilk açıklaması, fabrikanın yer aldığı üssün çevresinin 31 km olduğuydu. Fabrikada çalışan sayısı 48 bin, imalatta çalışanlar dışında 2 bin robot kullanıyor. Bu robotların ömrü 25 yıl. Çalışanlar üç vardiye halinde çalışıyor.

Volkswagen, dünyada 370 bin kişiyi çalıştırıyor. 10 değişik markada 370 bin kişi çalışırken, bunun 100 bin kişisi Almanya’da çalışıyor. Bu tesislerde günde 4 bin araç üretiliyor. Her gün üretilen araçların yüzde 89’u satılıyor. Bu tesislerde bir araç 16-18 saatte üretiliyor. Bir arabaya 30 bin parça kullanılıyor. Günde üretilen 4000 araç için 2.5 ton hammadde kullanılıyor.

Dünya otomobil devi Volkswagen üretim tesislerinde çok büyük bir de eğitim tesisi var. Bu tesis hem kurum içi eğitim veriyor, hem de staj imkanı sağlıyor. Bu tesislerde her yıl staj yapan 650 kişi, eğitimlerinden sonra işe alınıyorlar. Tesislerde çok az belediyede bulunan 75 kişinin görev aldığı ve tam teçhizatlı ve üstün teknolojiye sahip bir de itfaiyesi var.

Şehirde 120 bin kişiye elektrik enerjisi verebilen kömür santralı var.

Wolfsburg’taki Volkswagen üretim tesislerinde ayrıca Almanya’nın en büyük sosis üretimi yapılıyor. Volkswagen tesislerinde üretilen tamamı domuz etinden yapılan sosisler Almanya’nın zincir mağazalarında her yerde satılıyor ve en çok beğenilen sosisler olduğu söyleniyor. Bu sosisleri günde 7000 kişinin yediği belirtiliyor. Bunu öğrenince satış noktalarındaki vitrinler baktım. Gördüğüm kadarı ile en pahalı sosisler Volkswagen’da üretilen sosisler idi. En büyük sosis üretiminin de Volkswagen üretim tesislerinde yapıldığını öğrenince rehbere sordum. Otomotiv sanayi içinde bir gıda tesisinin yer alması sakıncalı değil mi? Buna gıda otoriteleri nasıl müsaade eder diye sorunca, aldığım cevap; “Yetkili kurumlardan gerekli ruhsatları var” şeklinde oldu.

Elmas kaplı tamponlarıyla 1 milyonuncu VW müzede

Wolfsburg’taki otomobil müzesi iki bölümden oluşuyor. “Zaman Evi” olarak tanımlanan ilk bölümü insan beyninin analitik yanı için tasarlanırken, diğer bölümü yaratıcı yanına hitap ediyor. Autostadt’ın en çarpıcı bölümü olan “Zaman Evi” dünyada en çok ziyaret edilen çok markalı otomobillere ev sahibi olma özelliğine sahip. Müzede, “Aşk Böceği” filminin unutulmaz kahramanı Herbie’nın yanı sıra Adolf Hitler’e 50.yaş gününde hediye edilen orijinal 1938 model Cabriolet de bulunuyor. Suni elmas kaplı tamponları ve dış kenarı beyaz şeritli lastikleriyle bir milyonuncu Volkswagen, seri üretilen ilk golf (nam-ı değer Tavşan), 1950 model VW mikrobüs yer alıyor. Müzede, klasik otomobillerden, modern dönemlerin spor arabalarına kadar onlarca otomobil sergileniyor.

Otomobil kuleleri dev otomatlar gibi çalışıyor

Autostadt’ın en önemli yerlerinden biri de, Volkswagen otomobil kuleleri. Tamamı cam dış kaplama olan 48 metre yükseklikte, tam otomatik bir teslimat sistemi ile müşterilerin yeni otomobillerini teslim aldıkları 20 katlı kuleler bunlar... Otomobil kuleleri, dev otomatlar gibi çalışıyor, fabrikadan her yeni gelen araba robot tarafından kulelerden birindeki boş bir depolama yerine yerleştiriliyor. Müşteri de otomobilini teslim almaya geldiğinde aynı robotlarla aracı getirilip teslim ediliyor. 20’şer katta 400 kadar otomobil saklama kapasitesine sahip her kule en yoğun zamanlarda 45 saniyede bir otomobil işlemini yapıyor.

Almanya’nın kuzeyinde en çok ziyaret edilen turistik yer Autostadt

Dünya devi otomobil şehri Wolfsburg, kurtlar kalesi olarak bilinir. 25 hektar arazi üzerine kurulu bulunan ve Autostadt olarak adlandırılan Volkswagen AG, yılın 363 günü hizmet veriyor. Volkswagen fabrikası ve Autostadt, ilk üretilen bisikletvari otomobillerden, klasik kabul edilenlere onlarca otomobile ev sahipliği yapıyor. Günde ortalama 5.500 kişi tarafından ziyaret edilen Autostadt, 2000 yılında 430 milyon euroya kurulduğu günden bu yana 20 milyon ziyaretçi tarafından gezildi. Ziyaretçilerinin yüzde 50’si Almanya’nın diğer bölgelerinden ve komşu ülkelerden geliyor. Autosadt, Almanya’nın kuzeyindeki en çok ziyaret edilen turistik yer olurken, ülkenin de ikinci en fazla ziyaret edilen şehri olarak biliniyor.

Wolfsburg’daki Autostadt’ta, Volkswagen AG’nın 7 markası; Volkswagen, Audi, Lamborghini, Seat, Skoda, Volkswagen Ticari Araç ve Volkswagen AG’nin Premium segmentteki ürünü Bugatti’nin bulunduğu özel alanlar yer alıyor. Bu dev otomotiv parkının içinde müzeler, otel, alışveriş merkezi, sinemalar ve restoranlar var.

Autostadt, 1995 yılında Wolfsburg’ta yapısal değişiklik başlatmış ve bu bölgeyi sanayi bölgesinden çıkarmış, hizmet sektörü ağırlıklı bir bölgeye dönüştürmüştü. Burada 1000 dolayında iş kolu yaratmış.

Bugatti Veyron 16.4

Sıradışı Bugatti Veyron, Fransa’da üretilen 300 otomobilden biri olan 2 kişilik bir Coupe Bugatti, 1001 beygir gücüne, 16 silindirli ve yerli vitesli turbo motora sahip. 8 litre kapasiteli motor 0-100 km/s hızlanmayı 2.5 saniyede tamamlıyor ve 407 km/s lik azami hız sergiliyor. Başlangıçta Bentley markasına özgü olan Premium Clubhouse, yeniden yapılandırılarak tüm Volkswagen lüks markalarının teşhirine açılmış. Bugatti Veyron arabayı gören herkes o otomobilin önünde resim çektirmeye başladı. Gazeteciler bu otomobili almak isteyen yürekli kim ise gelip fotoğrafını çekelim deyince de herkes oradan uzaklaşmaya başladı.

Volkswagen müzesinde sanal bir gezi yapmak için video yu izleyin

Trafikte Önce Siz Örnek Olun, Diğerlerinin Değiştiğini Göreceksiniz...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.267 saniye
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com