Dizel motorlar neden daha az tüketiyorlar? - Trafik Forum

xsol bayrak1.jpg

xsag bayrak1.png

Dizel motorlar neden daha az tüketiyorlar?

Daha
6 yıl 3 ay önce #293 yazan admin
COM_KUNENA_MESSAGE_CREATED_NEW
Onno Usta, sorularınızı yanıtlamaya devam ediyor...

Dizel motorlu araçların benzinlilere göre neden daha az yaktığını merak ediyorum ve bu konuyu danıştığım kişilerden net bir bilgi alamadım. Ben de bir uzmanına sormak istedim. Sizce dizel motorlar, litre bazında benzinlilere göre yakıtı neden daha az tüketiyor?
Reşit Saraç

Sayın Reşit Saraç,
Mazotlu motorların benzinli motorlara göre maddi ve litre olarak ekonomik olmalarının ana sebeplerinin başında doğal olarak mazotun benzine oranla ucuz olması gelir ancak bu sadece maddi anlamda değil litre boyutunda da farklılıklar arz eder. Özellikle dizel motorları eski ve yeni teknoloji olarak ikiye ayıralım. Eski teknolojili dizel motorlarda görev yapan mekanik yakıt pompasının da etkisiyle benzinli motorlara göre daha düşük devirlerde güç ve tork üretiyorlar. Bu da motorun düşük devirlerden itibaren maksimum torku oluşturmasını sağlarken litre bazında daha az mazot tüketilmesini sağlıyor. Ayrıca mazotun ince yağ olması motorların ömrünün de çok uzun olmasını sağlıyor. Yüksek basınçlı yani yeni teknolojiye sahip dizel motorlarda görev yapan elektronik kontrollü common rail sistemlerinde 2200 bar'a kadar oluşan püskürtme basıncı ve turbo sayesinde mazotun daha iyi ayrışıp yanmasını sağlanır ve bunun sonucunda da motor verimi yükselir. Özellikle küçük hacimli motorlarda minimum devirlerde oluşan tork, benzinli motorlardan da yüksek performans sunuyor. Ayrıca mazotun da ucuz olması dizel için bir avantaj olmayı sürdürüyor. Sonuçta dizel motorların tork değerlerinin de yüksek olması ve devir bantlarının düşük olması sayesinde daha verimli ve ekonomiktirler.

Trafikte Önce Siz Örnek Olun, Diğerlerinin Değiştiğini Göreceksiniz...

Lütfen Giriş ya da Bir hesap oluştur oturumuna katılın

Sayfa oluşturma zamanı: 0.180 saniye

Forumda Son Konular

• Görüntülenecek bir ileti yok.
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com